Doświadcz i poczuj to Maluchu.

Jakich sytuacji powinno doświadczyć Twoje dziecko w ciągu pierwszych sześciu lat życia? Czego powinno się nauczyć i z czym zetknąć? Bardzo fajna i ważna rozpiska. Jak dla mnie do wydrukowania i powieszenia na lodówce. Warto odznaczać i stykać dziecko z tymi sytuacjami, aby pokazać Mu różnorodność uczuć z którymi będzie miał do czynienia. 

1. Odczuwać własną obecność jako coś dobrego. 

Cieszmy się swoja obecnością, chwilami tylko dla siebie. Bez telefonów, laptopów. Tylko my - rodzice i nasza pociecha. Niech wie, że dobrze nam razem.

2. Chcieć wygrywać i nauczyć się przegrywać. 
Stawiajmy dziecku zadania którym sprosta, dostosowane do Jego wieku. Grajmy w gry planszowe, które uczą mądrej rywalizacji i pokonajmy czasem naszego Smyka. Wytłumaczmy, że nie zawsze jest się pierwszym i liczy się dobra zabawa. 

3. Nauczyć się rozróżniać swoje uczucia. Nie mylić głodu z gniewem, smutku ze zmęczeniem. Potrafić je wyrażać i nazywać.

4. Potrafić panować nad ciałem, wystawiać je na próby w wodzie i na huśtawce. Skakać z drabinek i wspinać się na wysokości. Pokonywać kolejne przeszkody i słabości.

5. Ulepić bałwana, zbudować zamek z piasku i tamę na strumieniu. 

6. Poznać podstawy sztuki kulinarnej. Asystować przy mieszaniu, krojeniu, miksowaniu. Rozumieć różnice między chrupiące a przypalone. 

7. Nocować u kolegi. Poznać zwyczaje innych rodzin, zaznajomić się z nimi i porównać ze zwyczajami panującymi we własnej rodzinie. 

8. Odczuć, że świat się zmienił. Zrozumieć, że kiedyś było inaczej, że babcia dorastała w innych czasach. Odwiedzić muzea, obejrzeć film dokumentalny o dawnych, trudniejszych czasach. 

9. Spotkać mistrza, eksperta, znawcę swej dziedziny. Pracować pod jego okiem i cieszyć się ze swoich sukcesów. 

10. Odczuwać dumę i radość z bycia dzieckiem. Szczęśliwym dzieckiem kochających rodziców. 


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger