Noworodek na basenie?

Niedawno na pewnym Instagramowym profilu natrafiłam na zdjęcia obserwowanej mamy, która z uśmiechem na twarzy pozowała z niespełna miesięcznym noworodkiem w basenie. 
Zaczęłam się zastanawiać, czy to ja jestem nienormalna? Zawsze myślałam, że dziecko na basenie może przebywać od 3 miesiąca. Weźmy to na chłodno, na chłopski rozum. 

Skóra takiego maleństwa jest cieniutka i skłonna do podrażnień. Silne związki chloru mogą mieć na nią bardzo zły wpływ. 

Noworodek ma bardzo słaby układ odpornościowy, bo dopiero uczy się jak funkcjonować po tej stronie, więc wrzucanie go na głęboką wodę (w dosłownie i w przenośni) jest totalną bezmyślnością. W basenowej wodzie można zarazić się opryszczką, rzęsistkiem czy grzybicą. 

Na basenie bardzo łatwo o to, aby woda dostała się do noska, uszu czy oczu. Jest więc możliwość zakrztuszenia (noworodek gorzej poradzi sobie z tym, że wlała mu się woda do buzi),jeśli woda dostanie się do ucha może pojawić sie zapalenie, chlorowana woda bardzo szczypie w oczy dodatkowo może więc nabawić się zapalenia spojówek. 

Bartek bardzo lubi basen i szaleństwa na nim. Ale pierwszy raz poszliśmy jak miał 1,5 roku. Bawił się świetnie. Słuchał się, był grzeczny i uważny. Nie miał żadnych powikłań. Szczerze, nie wyobrażam sobie zabrać Go jako miesięcznego bobasa. Bałabym się o Jego zdrowie fizyczne i psychiczne. 
Czemu psychiczne? Tłum, krzyk, pisk. Miesięczne maleństwo słabo widzi, więc takiej dawki bodźców, polecam jednak mu nie fundować. 

źródło


Mam jeszcze kilka rad dla Was. 

1. Zanim wybierzecie sie na basen, wybierz się sama i sprawdź czystość. Nie tylko wody, ale i szatni, toalet. Sprawdź czy nie jest ślisko, czy w szatniach nie ma przeciągu. Czy są przewijaki?

2. Zapytaj o obowiązujące tam przepisy higieniczne - czy obowiązkowe są czepki, dokładne umycie się pod prysznicem przed wejściem na basen, przejście przez śluzę ze środkiem odkażającym. Im bardziej rygorystyczne obsługa egzekwuje przestrzeganie takich zasad, tym lepiej

3. Zgłoś się do kierownika pływalni i poproś go o wyniki badań czystości wody (takie kontrole przeprowadza się na basenie mniej więcej co dwa tygodnie) z ostatnich kilku miesięcy;

4. Kiedy skończycie wodne zabawy umyjcie się pod prysznicem, ale koniecznie przyniesionym żelem dla dzieci, z domu, bo ten z dozownikow nie nadaje się dla maluszków. 


5. Po kąpieli delikatnie, ale dokładnie, osusz skórę dziecka miękkim ręcznikiem (nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach między palcami stóp i pachwinach)

6. Po wytarciu natłuść całe ciałko malucha balsamem nawilżającym

7. Jeśli Twoje dziecko już chodzi nie zapomnij o klapkach dla niego. 

8. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, wybierz basen raczej z wodą ozonowaną niż chlorowaną, gdyż chlor podrażnia skórę i drogi oddechowe.

I jeszcze jedno. 
Nie pijcie alkoholu jeśli idziecie z dziećmi na basen. Podobnie jak na kąpieliskach otwartych taka zabawa może skończyć się tragicznie. 

A Wy kiedy pierwszy raz byliście na basenie ze swoimi dziećmi? 
11 komentarzy:

Bookendorfina Izabela Pycio pisze...

Z dzieciakami wybraliśmy się na basen po raz pierwszy, kiedy miały około pół roczku, wspaniałe przeżycie dla nich i dla nas. :) Zdecydowanie warto to robić, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. :)

Unknown pisze...

Noworodek na basenie? Dla mnie szczyt bezmyślnosci i głupi lans mamusi. Masz oczywiście rację. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort maleństwa.

Borsuczkowo pisze...

Nie taki basen straszny, jak go malują. No może nie dla noworodka, ale moje pierwszy raz poszły, gdy miały coś koło 4 miesięcy, na basen specjalnie przystosowany dla takich bobasów, z ozonowaną wodą. Teraz troszkę zaniedbaliśmy, ale od września znów planujemy regularnie się basenować... Fajna sprawa dla dzieciaków.

Gizanka pisze...

Ze starszą córką chodziliśmy na basen gdy skończyła 4 miesiące.Było to podyktowane potrzebą jej rehabilitacji, odbywało się w ośrodku rehabilitacyjnym w basenie ozonowanym. Mimo, że była to rehabilitacja to zajęcia odbywały się w takiej formie jak zajęcia dla maluszków na normalnych basenach. Teraz mam w domu noworodka inie wybrałabym się z nim na basen, no way!

Unknown pisze...

A moja skończyła rok i jeszcze się nie udało nam wybrać na basen. Przydadzą mi się te porady dzięki :)

Unknown pisze...

A moja skończyła rok i jeszcze się nie udało nam wybrać na basen. Przydadzą mi się te porady dzięki :)

Kropka pisze...

Oczywiście nie z takimi maluszkami, ale sama idea chodzenia z małymi dziećmi na basen - jest świetna. Zawsze gdy na to patrzę szeroko się uśmiecham. Moi rodzice baardzo długo zwlekali z pójściem z nami na basen i skutek jest taki, że cała nasza trójka nie tylko nie potrafi pływać, ale też boi się wody. A szkoda, uważam, ze pływanie to bardzo fajna i przydatna umiejętność.:)

Klaudyna Maciąg pisze...

Nasza jeszcze na basenie nie była, ale niedługo chciałabym się wybrać, bo to już przecież dwa lata, a dzieciaki baseny uwielbiają :)

Jedna rzecz w Twoim wpisie mnie zastanawia - na pewno mama z noworodkiem była na basenie chlorowanym? U mnie takich maluchów na chlorowane baseny się nie wpuszcza, dlatego mamy wybierają zazwyczaj basen bezchlorowy.

Unknown pisze...

Z moim synkiem pierwszy raz na basenie byliśmy gdy mial 4 miesiące. Ale noworodek to przesada. Jeszcze nie zdążył sie zaklimatyzować po drugiej stronie brzuszka a co dopiero basen.

Unknown pisze...

Z moim synkiem pierwszy raz na basenie byliśmy gdy mial 4 miesiące. Ale noworodek to przesada. Jeszcze nie zdążył sie zaklimatyzować po drugiej stronie brzuszka a co dopiero basen.

asia / wkawiarence.pl pisze...

na basenie pojawiłam się jak mój synek i córeczka skończyli 3 m-c życia. Była to wielka frajda dla maleństwa i strzał w dziesiątkę. Ale zastanawiam sie i myślę, że z miesięcznym niemowlakiem bym się nie podjęła :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger