Bostonka.

Tak się cieszyłam, że za nami dwa i pół tygodnia przedszkola i Młody tak świetnie się trzyma. 
Pośpieszyłam się. 

W piątek na obiad w przedszkolu były pulpety rybne w sosie chrzanowym. Pomyślałam, że drobna wysypka na zewnętrznej stronie lewej ręki to od chrzanu. Misio nigdy nie jadł, więc może tak zareagował. Kupiłam fenistil i smarowałam. Nieco zbledło, ale krostki przeniosły się też na jego gładziutką buźkę, a dokładniej policzki. Skóra się zaczerwieniła. 
Znajoma na Instagramie napisała "Obserwuj czy to nie bostonka". Wpisałam w wujka google : objawy bostonki. No i niestety. 
Do najczęstszych objawów tej choroby należą : 
  • wypryski na stopach, dłoniach i w obrębie jamy ustnej, utrzymujące się od 7-10 dni;
  • gorączka do 39 st. C, najczęściej krótkotrwała, mijająca po około 2-3 dniach (u nas na razie 37,5)
  • wysypka może pojawić się też na pośladkach, genitaliach i w pachwinach. (u nas pojawiło się na pachwince). 


Chorobie towarzyszy ogólnie złe samopoczucie, pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej często przekształcają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. (brzmi okropnie ... ) , czasem występuje ból gardła, nudności i wymioty. 

Najwięcej zachorowań na chorobę bostońską (inaczej wysypkę bostońską) ma miejsce
wiosną, latem i wczesną jesienią. Jest to choroba wirusowa więc leczenie jest objawowe. 
W przypadku wysokiej temperatury podajemy dziecku środki przeciwgorączkowe. Możemy też podać mu środek przeciwbólowy, jeśli zmiany skórne w jamie ustnej powodują dyskomfort, utrudniają jedzenie i picie.
Pęcherzyki wysypki należy osuszać tak jak przy ospie płynami i kremami antywirusowymi czy fioletem gencjanowym, dostępnym w aptece. Pudrów unikamy, bo sprzyjają bakteryjnym nadkażeniom.

U niektórych pacjentów mogą zdarzyć się nawroty choroby nawet po trzech tygodniach po przebytej bostonce. Należy pamiętać, że raz przebyta choroba bostońska nie uodparnia dziecka na całe życie, wywołują ją bowiem różne wirusy. Choroba bostońska może mieć różny przebieg, dzieci najczęściej przechodzą ją łagodnie, zdarza się jednak, że odczuwany ból i dyskomfort jest spory.Choroba stóp, dłoni i ust rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z wirusem. Jest bardzo zakaźna, zwłaszcza w dużych skupiskach dzieci (np. w przedszkolach), gdyż łatwo przenosi się przez dotyk i ślinę. Najbardziej zakaźne są zmiany w obrębie jamy ustnej. Wystarczy, że dziecko napije się z tego samego kubeczka, co chory rówieśnik lub dotknie klamki w toalecie, której wcześniej dotykało niedomytymi rękami chore dziecko. Zakażenia drogą kropelkową zdarzają się rzadziej, a wirus wydala się z przewodu pokarmowego nawet przez kilka tygodni po przebytej chorobie. 

Jutro kierunek pediatra po potwierdzenie i leki. 
Ech! 

2 komentarze:

Asai pisze...

Zdrowia! :)

Unknown pisze...

Bostonka jest paskudna. Zwłaszcza jak się krostki w buzi usadowią :/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger