Prosto i przyjemnie uczymy się ALFABETU. Pomysły i do wydrukowania!

Przeglądając różne strony z dziedziny rodzicielstwa, często napotykam pytania rodziców "Kiedy dziecko powinno / może zacząć poznawać litery?" Każde dziecko jest inne. U każdego inny moment jest dobry. Moim zdaniem nie można wywierać na maluchu presji (bo to takie modne aktualnie, że 3-4 latek już czyta). Jasne, możemy małymi kroczkami wprowadzać go w ten świat. Ale myślę, że na naukę przyjdzie pora w okolicach 1-2 klasy. 

Jeśli bardzo chcecie zacząć wprowadzać swojego przedszkolaka w tematykę ALFABETU. Przygotowałam dla Was zbiór ciekawych i inspirujących zabaw, które mogą pomóc Wam i Waszym dzieciom zapoznać się z literkami.1) Zabawa w skojarzenia. 

Narysuj na kartonie wybraną dużą literę i zastanów się razem z dzieckiem, co Wam przypomina jej kształt. Następnie dorysujcie do litery kilka elementów, aby powstał obrazek. Na przykład litera „H” może przypominać drabinę, jeśli dorysujecie jej jeszcze kilka szczebelków.


2) Zapamiętywanie. Literkowe memory i karty edukacyjne. Jedną ze skuteczniejszych metod nauki alfabetu są wszelkiego rodzaju gry polegające na zapamiętywaniu przez łączenie obrazka z konkretną literą lub wyrazem. Świetnym pomysłem jest literkowe memory lub karty edukacyjne łączące małe litery z wielkimi. Nasz Bartek bardzo lubi grać w memory i zamierzam je stworzyć, jak tylko znajdę czas :) 
3) Pierwszy ważny zbiór liter – imię. Rozpocznij oswajanie dziecka z literami od zaprezentowania mu jego imienia. Dobrze sprawdzą się tu litery dekoracyjne, które możesz zawiesić nad łóżkiem dziecka. Możesz podpisywać ubrania na specjalnych metkach, oznaczyć imieniem worek przedszkolny czy stworzyć imienne naklejki na pudełka z zabawkami. Umieszczanie tego samego wyrazu w różnych miejscach sprawi, że dziecko mimowolnie zapamięta litery swojego imienia.


4) Literkowy detektyw. Porozwieszaj w domu, w różnych miejscach plansze z literkami. Daj do ręki dziecku talię kart z różnymi obrazkami. Zabawa polega na tym, aby znalezioną literkę dopasować do trzymanych w ręku kart. Na przykład : Sowa na karcie - znaleziona literka "s".


5) „Piszemy rękami w powietrzu”. Poproś dziecko, aby odwzorowało literkę pisząc całą
dłonią w powietrzu. Mówisz: „A teraz wyobraźmy sobie, że dłoń jest końcówką pędzelka.
Napiszmy tym pędzelkiem literkę A w powietrzu”. 

 „Piszemy nogami w powietrzu”. Prosisz dziecko, aby odwzorowało literkę pisząc całą
stopą w powietrzu. Mówisz: „A teraz wyobraźmy sobie, że stopa jest końcówką pędzelka.
Napiszmy tym pędzelkiem literkę A w powietrzu”. Dziecko ćwiczy pisanie literki stopą
i trudniejsze: kolanem. Wykonujecie raz zamaszyste raz precyzyjne ruchy.

„Piszemy głową w powietrzu”. Prosisz dziecko, aby odwzorowało literkę, pisząc całą
głową w powietrzu. Mówisz: „A teraz wyobraźmy sobie, że trzymasz w buzi pędzel. Napiszmy tym pędzelkiem literkę A w powietrzu”. Dziecko ćwiczy pisanie literki głową i oczami. Wykonujecie raz zamaszyste raz precyzyjne ruchy

6) „Kto ma imię na literkę A?” Zabawa we wskazywanie imion zaczynających się na daną literkę. Zabawa zaczyna się od początku, w momencie kiedy powiesz następną literkę.

- „Jakie przedmioty zaczynają się na literkę ... ” Zabawa w szukanie przedmiotów
zaczynających się na daną literkę.

7) „Literkowe Puzzle”. Zabawa w układanie wyrazów i liczenie, ile razy występuje literka we wskazanych wyrazach.

8) „Układamy krzyżówki”. Zabawa w układanie krzyżówek. Oczywiście najpierw należy wydrukować literki i obrazki. Wybierzcie najlepiej krótkie wyrazy typu : DOM, KOT, MAMA, PIES, LIS. Czytajcie głośno literki, dzięki czemu utrwalacie sobie ich wygląd. 


Kilka ciekawych miejsc, gdzie znajdziecie do wydrukowania różne literki i alfabet.

Tu znajdziecie alfabet, który możecie ozdobić guzikami, stempelkami czy kolorowymi pomponami KLIK

świetny pomysł na ruchową zabawę : 


Można wyciąć literki z kolorowych gazet i przyklejać do odpowiedniego wzoru w linijce.Tu znajdziecie drzewko - jabłonkę do której trzeba dopasować jabłuszkowe literki - KLIK 

Bardzo pomysłowe i przydatne są także tego rodzaju karty : 


Mam nadzieję, że każdy z Was znalazł coś co Wam się przyda :)
My na pewno zaczniemy stawiać pierwsze kroczki w poznawaniu alfabetu już niedługo! 
I zamierzamy się z Wami podzielić naszymi wyborami i sukcesami!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger