Ratunku! Moje dziecko ma alergię! {Alergia wziewna : przyczyny, objawy, leczenie}

Obawialiśmy się tego, że ze względu na alergię u taty, Bartek będzie alergikiem. 

Najważniejszą przyczyną jej, jest bowiem podatność genetyczna. 
Dziecko nie dziedziczy choroby samej w sobie, lecz skłonność do nadprodukcji przeciwciał IgE w wyniku kontaktu z alergenem.
Ponad 80 procent alergii u dzieci to właśnie choroby atopowe (spowodowane nadprodukcją wspomnianych przeciwciał) : katar sienny i całoroczny, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry i astma oskrzelowa.

Badania twierdzą jasno, że jeśli na tego typu schorzenia cierpi jeden z rodziców, ryzyko, że dziecko będzie alergikiem wynosi 30%. Jeżeli oboje cierpią na różne alergie - wzrasta do 60%, natomiast jeśli mają tą samą chorobę np. katar sienny, zagrożenie sięga już 80%. Jeśli żaden z rodziców nie jest alergikiem, możliwość wystąpienia u dziecka wynosi tylko 10%.
U nas, niestety wystarczyły te 30%.


Częste infekcje dróg oddechowych, bezobjawowy częsty katar i kichanie, a teraz także coraz częściej mokry kaszel bez żadnych innych objawów (osłuchowo czysty, nie gorączkuje, nie ma kataru). 
Od dwóch tygodni zmagamy się z mokrym, męczącym kaszlem, który pojawia się najczęściej rano, po wstaniu, wieczorem i po wysiłku i wariactwach. 

Jakiś czas temu Bączek miał robione testy alergiczne. Wyszło wyraźnie, że niestety jest alergikiem i uczulają go pylące olchy, kurz i roztocza. 

Alergie wziewne możemy podzielić ze względu na rodzaj alergenów.

1. Zewnątrz pochodne (czyli sezonowe), takie z którymi alergik styka się na dworze - pyłki roślin (traw, drzew, niektóre gatunki pleśni która bytuje w wilgotnym lesie na liściach)
2. Wewnątrzpochodne (określane jako całoroczne), takie z którymi mamy styczność w domu - kurz domowy, zwierzęta (np. karaluchy, pies, kot, królik), pleśń oraz lateks. 

Przyczyną alergii wziewnych u dzieci są niewidoczne gołym okiem, unoszące się w powietrzu cząsteczki, które stykając się z błonami śluzowymi wywołują reakcję alergiczną. Alergię wziewną mogą powodować : 
- pyłki roślin (drzewa, trawy, chwasty)
- roztocza kurzu domowego (mikroskopijne pajęczaki które lubią nieodkurzane dywany, niewietrzoną pościel, nieprane zasłony, oraz inne ciepłe i wilgotne miejsca w domu)
- zarodniki grzybów i pleśni (są w powietrzu jesienią, w domu w czasie mrozów)
- sierść zwierząt (najczęściej psa, kota)
- wełna
- pierzeObjawy alergii mogą być dość zróżnicowane, przez co bywa często mylona z przeziębieniem lub infekcją wymagającą leczenia antybiotykiem. 

Do najczęstszych objawów należą :
- częste, długo trwające i trudne do wyleczenia infekcje górnych dróg oddecowych
- nawracający wodnisty katar
- swędzący nos, drapanie w gardle
- napadowe kichanie
- suchy męczący kaszel, prowadzący do wymiotów
- duszności
- brak gorączki przy infekcjach
- nerwowy sen, chrapanie
- powtarzające się zapalenie spojówek, swędzenie oczu
- rzadziej biegunki i wymioty

Rozwinięta alergia może przybrać postać astmy oskrzelowej. Której aktualnie bardzo się boję, przez ten przedłużający się i trwający już dwa tygodnie kaszel. 

Jak leczymy?
Przede wszystkim musimy wybrać się na testy, aby ustalić na jakie alergeny dziecko jest wrażliwe. Alergolog po tej diagnozie ustali schemat leczenia - może przepisać leki łagodzące, zapobiegawcze (krople do oczy, spray'e do nosa, syropy). W przypadku duszności - rozkurczowe leki w postaci inhalacji lub wziewnych sterydów. 
Istnieją także szczepionki podjęzykowe w formie tabletek czy kropli, które są najnowocześniejszą dostępną metodą leczenia alergii od 5 roku życia. Odczulanie podjęzykowe jest metodą której skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone klinicznie. 

Odpowiedzialność za „wyłapanie” objawów alergii w dużej mierze spoczywa na nas - rodzicach. Jeśli podejrzewacie, że Wasze dziecko może być uczulone, uważnie je obserwujcie, notujcie wszystkie nieprawidłowości i niepokojące reakcje. Lekarz na pewno o nie zapyta. Po rozmowie z Wami zadecyduje o konieczności wykonania testów. Co prawda lista alergenów, które wywołują nieprawidłową reakcję układu odpornościowego u dziecka nie jest zamknięta – jednak w pierwszej kolejności będzie szukał winowajcy wśród najczęstszych przyczyn alergii.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger