Kiedy mały alergik chce mieć zwierzątko (rasy psów i kotów, które nie powinny uczulać).

Nasz Bartek na szczęście nie ma alergii na psią sierść, więc u nas codzienne obcowanie z naszą Luną nie wywołuje objawów alergicznych, takich jak : 

  • kaszel
  • katar, kichanie, pieczenie noska
  • problemów z oddychaniem, duszności
  • swędzenia
  • zapuchnięcia i pieczenia oczu, oraz zapalenia spojówek
  • zmian na skórze 
Jakie zwierzę więc jest odpowiednie dla alergika? 
Możemy pomyśleć o papudze czy żółwiu, albo rybkach czy legwanach. Z zasady są one bezpieczne, bo nie posiadają sierści. 
Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku rybek alergizująco może działać ich pokarm, dlatego akwarium raczej nie powinno stać w pokoju małego opiekuna. Żółwie z kolei mogą zarazić Salmonellą, stąd nie są polecane dzieciom poniżej 5 roku życia. 

Jeśli mówimy o alergii na sierść, od razu kojarzymy z nią psy i koty, lecz istnieją rasy, które uczulają niezwykle rzadko, to m.in pudel, jamnik, seter, yorkshire terier, bansenji, biszon kędzierzawy, westi, grzywacz chiński czy nagi pies meksykański. 
Wśród kociaków możemy rozważyć kota syberyjskiego, sfinksa, cornish rexa lub devona. 
Zwróćcie też uwagę, że samice wytwarzają mniej białkowych antygenów niż samce. 

Jednak nim zaczniemy przyzwyczajać zwierzaka i przyszłego młodego właściciela, warto wybrać się kilkakrotnie do hodowcy, od którego chcemy kupić zwierzę i ocenić, czy kontakt z potencjalnym nowym domownikiem nie wywołuje niepożądanych reakcji. 

Bez względu na rodzaj alergii, zwierzę przebywające z nami w domu musi znajdować się "na cenzurowanym" - konieczne jest regularne czesanie, strzyżenie , oraz kąpanie w specjalnych szamponach. Miejsce odpoczynku naszego zwierzaka powinno być jak najczęściej sprzątane i najlepiej jak znajdzie się jak najdalej od pokoju małego alergika. Po zabawie z pupilem dziecko powinno być ręce. Zrezygnujcie też z puszystych, włochatych dywanów, wykładzin, zasłon czy tapicerowanych mebli. Warto też zastanowić się nad odkurzaczem z filtrem wysokiej wydajności. Jeśli Wasze maluchy kochają psy, tak jak nasz Bartek a może się okazać, że nie będzie mógł spać z ukochanym pupilem, polecamy Wam ręcznie malowane poszewki (np. z piesem lub wymarzonym kotkiem) które może wykonać dla Was Kropka design . Nie uczulą, a wykonanie na pewno Was zachwyci. 
1 komentarz:

alexanderkowopl pisze...

Mój Małuszek nie jest alergikiem, ale marzy o piesku. Tylko u nas ten problem, że mieszkamy w bloku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger