Uwaga kleszcz! Domowe sposoby na ochronę przed ukąszeniem.

Po długiej zimie kleszcze obudziły się wygłodzone.
Te niepozorne stawonogi są pasożytami zewnętrznymi wielu gatunków ssaków, ptaków, a także gadów. W każdym stadium rozwojowym – larwy, nimfy i postaci dorosłej – kleszcz musi przynajmniej raz wyssać krew zwierzęcia kręgowego, by móc dalej się rozwijać. Fuuuj! Obrzydliwe.

Wbrew panującym poglądom pasożyty te nie żyją na drzewach i nie spadają na przechodzące obok ofiary. Czają się na nas w trawie i niskich krzewach do wysokości 1,00 - 1,5 metra. Z drzewa kleszcz może spaść tylko wtedy, gdy został wyniesiony przez ptaka na którym próbował żerować i który czyszcząc piórka go zrzucił. 

Na ukłucie kleszcza nie jesteśmy niestety narażeni tylko podczas spaceru w lesie czy na łące, ale też w parkach i ogrodach. 

Kleszcze przenoszą groźne choroby. W Polsce najgroźniejsze są dwie : kleszczowe zapalenie mózgu, oraz borelioza. 

Kleszczowe zapalenie mózgu u części osób może przebiegać bezobjawowo. U pozostałych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne, jak wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. „Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów po kilku dniach lepszego samopoczucia choroba uderza po raz drugi. 

Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, bardzo silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. W Polsce śmiertelność z powodu kleszczowego zapalenia mózgu szacuje się na 1-2 proc.

Leczy się je tylko objawowo. Przed chorobą można się jednak zabezpieczyć dzięki szczepieniom. Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2. roku życia.
Według lekarzy z powyższych szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinni korzystać przede wszystkim osoby mieszkające w województwach warmińsko-mazurskich, podlaskim. Zaleca się je także osobom udających się na biwak czy miłośnikom kajaków.

Zaszczepienie się nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą. Dlatego jeśli wybieramy się na spacer na tereny zielone – do lasu, parku, na łąkę – powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Najlepiej ubrać się w długie spodnie, skarpety, bluzkę z długim rękawem i dodatkowo spryskać środkiem odstraszającym (tzw. repelentem). Skuteczne są tu te same preparaty, które stosuje się do odstraszania komarów. Pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest dostosowanie stosowanego preparatu do wieka dziecka. Nie powinien zawierać on substancji szkodliwych i mogących podrażniać skórę dziecka. Ważne jest także, to że mniejsze szanse na ukłucie kleszcza mamy wtedy, gdy nasze ubranie jest ze sztucznych tkanin, bo kleszcze „preferują” włókna naturalne.

Po powrocie ze spaceru na terenach, na których mogą żerować kleszcze powinno się dokładnie sprawdzić odzież i całe ciało, zwłaszcza miejsca, w których skóra jest cieńsza i delikatniejsza, np. na szyi i za uszami u dzieci, w dołach łokciowych, kolanowych, w pachach, pachwinach, okolicach narządów płciowych. Ponieważ ślina kleszczy zawiera związki znieczulające, ukłucie z reguły nie zostaje odnotowane. Sam prysznic nie jest skutecznym sposobem na usunięcie pasożyta, bo czepia się on bardzo mocno ciała.

Gdy znajdziemy kleszcza trzeba go usunąć, najlepiej przy pomocy pęsety lub tzw. kleszczołapki złapać pasożyta przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnąć, nie wykręcając w jedną lub drugą stronę, by go nie uszkodzić. Kleszcza nie powinno się stresować, np. smarując tłuszczem czy przypalając, bo wtedy może zwymiotować i przekazać nam do krwi różne patogeny, które ma w śliniankach czy jelitach. O tym, że został wyciągnięty w całości świadczy to, że się rusza. Trzeba go wówczas zabić, a miejsce, z którego został wyjęty - zdezynfekować.

Naturalne sposoby ochrony przed kleszczami.

Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu warto użyć jednego z olejków:
1. goździkowego
2. cytronelowego
3. z drzewa herbacianego
4. tymiankowego
5. szałwiowego
6. z trawy cytrynowej
7. z mięty pieprzowej
8. ze słodkich migdałów
9. paczulowego

Przed użyciem olejków należy je rozcieńczyć. Wystarczy, że 5 kropli wybranego olejku wymieszasz z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki.

Sprawdzony sposobem na kleszcze są zioła:
1. suszona lawenda - kojąca woń lawendy odstrasza nie tylko kleszcze, lecz także pchły i muszki; dzięki niej pozbędziemy się także moli z szafy;
2. szałwia ma nieco gorzkawy posmak, którego nie lubią także kleszcze;
3. mięta pieprzowa - świeży aromat tego zioła z pewnością nie zachęci pasożytów do kąsania;
4. rozmaryn działa relaksująco i poprawia naszą koncentrację; zupełnie odwrotnie działa na kleszcze;
5. tymianek ma orzeźwiający zapach, który skutecznie odstrasza wszelkie owady;
6. melisa lekarska ma zapach zbliżony do cytryny, w związku z tym szybko przegoni kleszcze;
7. geranium - zapach geranium często imituje nieznośny dla kleszczy zapach róż;
8. suszony eukaliptus, podobnie jak mięta, orzeźwia i odstrasza kleszcze.

Przepis na odstraszający kleszcze ziołowy preparat: rozmaryn i tymianek zaparz w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Wymieszaj. Preparatem możesz spryskać zarówno siebie, jak i swojego psa lub kota.

Maści rozgrzewające zazwyczaj w swoim składzie mają olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamforę, które skutecznie odstraszają kleszcze. Pod wpływem ciepła zapach olejków jest jeszcze bardziej intensywny, co skutecznie zniechęca kleszcze do ukłucia.

Pamiętajmy też o odpowiedniej higienie. Kleszcze, podobnie jak komary, są wyczulone na ciepło człowieka i woń jego potu. Po tych tropach szybko nas znajdują, w związku z tym dbajmy o higienę osobistą - ale UWAGA! używajmy nieperfumowanych kosmetyków. Wody toaletowe i pachnące kosmetyki to wabik na kleszcze.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger