Na co zwrócić uwagę i jak wybrać łóżko dla małego dziecka?

Ostatnio natrafiłam na sporo pytań dot. wyboru i zmiany łóżeczka ze szczebelkowego na większe, dla trzy, czterolatka. Jeśli zastanawiasz nad zakupem nowego, większego łóżka, które posłuży Twojemu smykowi przez kolejne lata. Przedstawię Ci aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy tym trudnym wyborze. 


W pierwszych dwóch latach życia to tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami. Przychodzi jednak czas, gdy maluchowi jest w nim niewygodnie i po prostu ciasno lub w wersji ekstremalnej jak u nas - Bartek mimo wyjętych szczebelków wyskakiwał i wskakiwał górą, co stało się niebezpieczne. Wówczas zaczynamy przeglądać oferty różnych firm i zastanawiamy się, jaki model łóżka wybrać na kolejne lata. Oczywiście pierwsze, na co zwracamy uwagę, to wygląd. Szukamy czegoś kolorowego, bajecznego i wyjątkowego. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, zastanówmy się nad funkcjonalnością i bezpieczeństwem.

Łóżko dziecięce – wykonanie

Powinno być stabilne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Warto liczyć się z tym, że dziecko nie będzie tam tylko spać, ale i bawić się. Dziecko może, na przykład, zacząć po łóżku skakać lub energicznie na nim usiąść. Jeżeli materiał, z którego wykonano mebel, okaże się zbyt słaby, pod ciężarem po prostu się połamie.

Bezpieczeństwo

Łóżko malucha powinno być starannie wykończone. Nie może mieć żadnych ostrych, wystających elementów, śrub. Wszystkie modele, które nie spełniają podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie powinny być brane pod uwagę. Mogą bowiem zagrozić nie tylko zdrowiu, lecz także życiu dziecka.

Rodzaje łóżek dla dzieci

Szukając odpowiedniego łóżka dla dziecka, możemy wybierać spośród tradycyjnych łóżek drewnianych, z szufladami lub bez, w kształcie samochodów, zamków lub łóżek piętrowych. 
Łóżka drewniane – wykonane z pełnego drewna są wytrzymałe i mogą posłużyć dziecku przez wiele lat. Wygląd takiego łóżka sprawdzi się zarówno w pokoju kilkulatka, jak i nastolatka. Dodatkowa barierka chroniąca przed upadkiem umożliwia bezpieczny sen dziecku już w wieku dwóch lat. W wielu modelach barierkę tę można bez problemu odkręcić, gdy nie jest już potrzebna (u nas niestety bardzo szybko z niej zrezygnowaliśmy, bo od siadania na niej - połamała się)  Bardzo dobre i godne polecenia są łóżka drewniane, najlepiej z pojemnymi szufladami bocznymi lub dolnymi, do których możemy schować pościel. Ich montaż jest łatwy, nie wyginają się podczas użytkowania i nie wymagają specjalnych renowacji po latach. 

źródło
Drewniane łóżko o wymiarach 180 x 90 cm możemy kupić już za około 350 zł (np. na allegro)
Łóżka o unikalnych kształtach -  na przykład w kształcie samochodu – mają wielkość około 150 x 75 cm, ale również 103 x 207 cm. Mogą być zatem użytkowane zarówno przez mniejszych, jak i większych fanów motoryzacji. Oryginalny kształt zawdzięczają odpowiednio wyciętej płycie wiórowej. Dno łóżka najczęściej jest wykonane z drzewa sosnowego, co zwiększa jego wytrzymałość. Koszt łóżka dziecięcego w kształcie samochodu to od około 300 do 2000 zł.


Na rynku mamy dostępne jeszcze inne unikatowe łóżka. Możemy zakupić piętrowe łóżko w kształcie zamku lub straży pożarnej ze zjeżdżalnią lub tradycyjną drabinką. Ich cena przekracza jednak 1000 zł.
Łóżka dla dziewczynek mogą mieć formę różowej księżniczki, która trzyma nad główką dziecka baldachim. Łóżko dla chłopca przypomina pociąg albo samochód wyścigowy. Niestety, wadą tych łóżek jest to, że mogą szybko znudzić się dzieciom, jak tylko te zmienią swoją pasję. Jak wiadomo, zainteresowania maluchów zmieniają się dość szybko. Może więc nie warto ryzykować późniejszego narzekania i bardziej niż na modę zwrócić uwagę na praktyczność i komfort spania.

źródło

Łóżka piętrowe -  dla jednego dziecka możemy zdecydować się na łóżko piętrowe umieszczone na antresoli. Poniżej mamy miejsce do nauki lub przechowywania rzeczy – biurko, półki, szuflady. Jest to ciekawe rozwiązanie do zagospodarowania przestrzeni w małym pokoju. Dla dwójki dzieci, które dzielą ze sobą pokój, łóżko piętrowe również jest dobrym rozwiązaniem. Może jednak pojawić się konflikt typu: „Kto śpi na górze?”.

źródło

Łóżka piętrowe sprawdzają się, gdy dysponujesz niewielkim metrażem mieszkania i dzieci muszą dzielić wspólny pokój. W takim przypadku łóżko piętrowe pozwala zaoszczędzić miejsce na kącik do zabawy czy do nauki. Do posłania na górę prowadzi zwykle mała drabinka. Drugie łóżko znajduje się pod spodem. Na rynku dostępne jest również łóżko-antresola, które ma tylko górny poziom, a pod nim znajduje się wolne miejsce, które można przeznaczyć na wstawienie komody, szafki, czy na urządzenie kącika zabaw. Bardzo praktyczne jest również łóżko z szufladą do spania. Wysuwana szuflada jest wypełniona materacem, który służy za posłanie dla drugiego dziecka. Jeśli pragniesz zaoszczędzić przestrzeń w pokoju, bardzo fajne jest łóżko rozkładane poziome, mocowane do ściany, które po złożeniu wygląda jak elegancka komoda.

źródło

Łóżka piętrowe mogą być wykonane z drewna lub metalu. Przy ich wyborze należy dokładnie sprawdzić jakość wykonania i mocowań. Przeznaczone są dla starszych dzieci, które nie „wędrują” po łóżku podczas snu.

Zanim wybierzesz łóżko dla swojego dziecka…

Przemyśl każde rozwiązanie. Nie rób zakupów pod wpływem chwili. Sprawdź, jaki rozmiar łóżka będzie pasował do pokoju twojego dziecka. Wybierz model bezpieczny i wygodny.
Pamiętaj, że komfortowy sen dziecka zwiększa jego dobre samopoczucie w ciągu dnia.

Wybierając łóżko, zwróć koniecznie uwagę na : 
  1. rozmiar łóżka – najlepiej zabierz ze sobą malucha do sklepu, podczas wybierania niech dziecko kładzie się na łóżku z rękami ułożonymi prosto nad głową – jeśli mieści się, a barierki nie ograniczają jego ruchów, łóżko jest dobre; uważaj jednak, bo dziecko szybko rośnie – bez obaw więc możesz kupić łóżko nieco większe (160 cm długości);
  2. elementy ochronne – ważne są boczne listwy i barierki zabezpieczające, ponieważ maluchy podczas spania często się wiercą i przekręcają z boku na bok, co może prowadzić do wypadnięcia z łóżka;
  3. materac do łóżka – dobrany właściwie do wymiarów łóżka, sprężysty i wygodny, by stanowił solidną podstawę pod rozwijający się kręgosłup; nie powinien być zbyt miękki, aby dziecko się w nim nie zapadało. 

Jeśli zależy ci na praktyczności, wybierz łóżko do spania, które rośnie razem z dzieckiem. W takich łóżkach można dokonywać zmian bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy dostosować ich wygląd do wzrostu dziecka. Łóżko z długości 140 cm można rozbudować nawet do 200 cm. Jedynym minusem tego typu rozwiązania jest konieczność zakupienia materaców w dwóch rozmiarach.


3 komentarze:

Agnieszka Wleciał pisze...

Jak dla mnie pierwsze prawie dorosłe łóżko powinno mieć małą barierkę zabezpieczającą.

Malgosia/Matczyne Fanaberie pisze...

Zamek rozłozył mnie na łopatki. Obawiam się, że sa jednak chętni na taki cuda.

Life by MARCELKA pisze...

bardzo przydatny wpis
ja jestem właśnie na etapie wyboru łóżka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger