Najlepsze filmy o tatusiach.

Dziś dość nietypowo. Otóż jako pasjonatka dobrego filmu i książki mam dla Was małe zestawienie filmów, w których znajdziecie genialnych (każdy na swój sposób) tatusiów. Może właśnie zamiast zwykłego prezentu urządzicie sobie wieczorne kino z popcornem i obejrzycie którąś z moich propozycji? :)„Gdzie jest Nemo” (2003), reż. Andrew Statnto i Lee UnkrichBo przecież nie trzeba mieć płuc, żeby kochać swojego synka. Skrzela i płetwy też się do tego świetnie nadają. No przyznać się, kto się kiedyś wzruszył oglądając rybie kino drogi o Marlinie - strachliwym tatusiu z gatunku błazenków, który w towarzystwie chorej na brak pamięci krótkotrwałej rybki Dory z gatunku pokolców rusza z Wielkiej Rafy Koralowej na wielką wyprawę do Sydney, aby uratować swojego uprowadzonego do akwarium jedynaka o imieniu Nemo. Śmiech, łzy i bardzo trudna nauka, że dzieciom trzeba w końcu pozwolić dorastać.

„W pogoni za szczęściem” (2006), reż. Gabriele MuccinoNo to teraz dla odmiany coś o tym, jak złych wzorców nie powielić. Bardzo poruszająca ekranizacja autobiograficznej książki Chrisa Gardnera, który przeszedł autentyczną drogę od bezdomnego do milionera, walcząc przy tym o opiekę nad kilkuletnim synem, choć sam własnego ojca poznał dopiero jako dorosły człowiek. Nominowany do Oskara za główną rolę w tym filmie Will Smith występuje na ekranie z własnym synem Jadenem. Niezmiennie wzrusza mnie scena, w której obaj muszą nocować zamknięci w dworcowej toalecie, ale mimo to ojcu udaje się przekonać syna, że to fajowa zabawa. I dobrze zapadła mi w pamięć kwestia, którą Will Smith wypowiada do swojego syna: „Nie pozwól sobie wmówić, że czegoś nie będziesz w stanie osiągnąć. Nawet jeśli będę to mówił ja”.


„Debiutanci” (2010), reż. Mike MillsSkromny, ale bardzo krzepiący film o relacjach dorosłego syna z ojcem, który jest już u kresu życia. Oliver (w tej roli Ewan McGregor) nie może sobie poradzić po śmierci matki. Na deser, jego ojciec (nominowany za tę rolę do Oskara jako najstarszy aktor w historii Christopher Plummer) postanawia w wieku 75 lat wyjawić, że tak naprawdę jest gejem i zacząć wreszcie żyć w związku z mężczyzną (niewiele od Olivera starszym). Fajna historia o tym, że rodzice, nawet jeśli postanawiają kiedyś sporo w swoim życiu zmienić, nie muszą przestać nas kochać. I to właśnie dzięki zbudowaniu na nowo więzi z ojcem Oliver wreszcie decyduje się na związek z poznaną wcześniej francuską aktorką Anną (znana z „Bękartów wojny” Mélanie Laurent).

"TATO" (1995) reż: Maciej ŚlesickiMichał jest wziętym operatorem filmowym. Charakter pracy sprawia, że w domu bywa raczej gościem. Wychowaniem jego kilkuletniej córki zajmuje się, zaniedbywana i skazana na domową samotność, żona. Pewnego wieczora zastaje ją w stanie nerwowego załamania. Ewa na jego widok samookalecza się, po czym wybiega na klatkę schodową, oskarżając męża o pobicie. Nikt nie daje wiary wyjaśnieniom Michała. Wezwani przez sąsiadów policjanci radzą mu, aby swoje rodzinne sprawy załatwiał po cichu i bez świadków.
Następnego dnia życie rodzinne zdaje się wracać do normy, wszystko jednak wskazuje na nieprzypadkowość wieczornego incydentu. Żona jest poważnie chora. Na dodatek wyprowadza się do matki, szalenie zaborczej i nie dostrzegającej jej psychicznej choroby. 

BESTIE Z POŁUDNIOWYCH KRAIN (2012) reż: Benh ZeitlinMałe dziecko, stary świat. Intymne emocje, wielka katastrofa. Córka i ojciec, życie na marginesie społeczeństwa. Drewniana chata stojąca nieopodal rzeki oraz światło zachodu schwytane w ramy mrocznych kadrów. Historia pięcioletniej Hushpuppy to opowieść o dziewczynce, która wraz z tatą chroni się przed powodzią w przestrzeni pełnej onirycznych wizji wypełniających dawniej karty powieści amerykańskich pisarzy-wagabundów. To relacja z podróży, która zamienia człowieka w drapieżnika z południowych krain. To wyrafinowany, hipnotyczny i wizualnie oszałamiający zapis zmagań dziecka z jego własnymi demonami. To legenda o śmierci ubrana w kostium postapokaliptycznej współczesnej baśni. To film, który wchodzi pod skórę i zagnieżdża się w duszy. 

"Mój rower" Reż. Piotr TrzaskalskiTo rodzaj współczesnej rodzinnej opowieści łotrzykowskiej, w której kolejne próby odwagi zbliżają do siebie wieloletnich wrogów. Bohaterstwo, szczerość i oddanie rodzinie to cechy każdego wojownika, które winny być kultywowane przez wszystkie pokolenia. W trakcie męskiej wyprawy panowie zbliżają się do siebie, wspominają dzieciństwo, młodość i wywalają sobie kawa na ławę, co ich boli i czego nie mogą sobie darować. Film ukazuje więzi, które łączą syna i ojca zarówno w wieku młodzieńczym, jak i w dorosłości. 


"Chce się żyć". Reż. Maciej PieprzycaGłośny polski film, na podstawie pięknej i gorzkiej historii, która wydarzyła się naprawdę, i w której przyglądamy przyglądamy się dorastaniu Mateusza Rosińskiego, chłopca uznanego za “roślinę” ze względu na czterokończynowe porażenie mózgowe.

Jeżeli mężczyźnie mają problem ze spędzaniem czasu z niemowlętami z uwagi na ograniczoną możliwość komunikacji, to tata Mateusza, wyrasta na bohatera. Sam Mateusz uważał go za kogoś innego: Tata nie był astronomem, ani mechanikiem, ani przestępcą, dla mnie był czarodziejem. 

"Goofy na wakacjach". Walt Disney
Jest to rock'n'rollowa opowieść o tym jak Goofy z swoim nastoletnim synem Maxem wybrali się na wakacyjną włóczęgę powędkować w swoim ulubionym miejscu. Kiedy Goofy stara się "przerzucić most" nad wielką pokoleniową przepaścią, Max staną przed pewnym dylematem - zachować pewien sekret taty, czy ryzykować utratę dziewczyny swoich marzeń. Ta pełna błazeńskich dowcipów, zabawnych przygód - ze spotkaniem Wielkiej Stopy włącznie - pogodna, animowana komedia ze studia Walta Disneya jest uroczą rozrywką dla całej rodziny.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger