Niezbędnik małego podróżnika. Daleka podróż pociągiem.

Został miesiąc do naszego wyjazdu do Lądka Zdroju. Pensjonat Melafir czeka na naszą rodzinkę, tak jak Bartek, który niemal codziennie pyta czy już jest lipiec i kiedy jedziemy do Lądka. 

A ja przy każdej okazji studzę nieco Jego zapał uświadamiając Go, że zanim będziemy w Lądku i zobaczy Góry, czeka nas niemal 10 godzinna podróż. Twierdzi, że będzie grzeczny, ale ja - jego matka jestem świadoma tego jak trudne dla Niego będzie spędzić prawie 10h na kilku metrach kwadratowych. To nie jest typ dziecka, który weźmie kredkę i 3h potrafi rysować roboty i potwory. Oj nie. Dlatego już teraz zaczynam tworzyć listę rzeczy : zabawek, książek itp. które zabierzemy do Jego torby. Jak wiadomo jestem przeciwniczką długich, bezproduktywnych seansów bajkowych, ale tu zrobię wyjątek. 2h bajka kiedy zmęczenie weźmie górę, może okazać się zbawieniem. Dlatego koniecznie zgramy ją na tablet lub laptopa, bo wiadomo, że na pociągowe wi-fi nie ma co liczyć. 
Zanim jednak sięgniemy po bajkowy arsenał pogramy w ulubione gry (Zgadnij kto to? / puzzle magnetyczne / Zagadki Czu-Czu), poczytamy dawno nie czytane książki i czasopisma najlepiej z naklejkami. 
Bartek zabierze też ulubione figurki Octonautów, liczę więc że chociaż jakiś czas się nimi pobawi. Szczerze mówiąc, nie wiem które z nas bardziej stresuje się tą podróżą. Wydaje mi się, że rodzice dzieci niemobilnych są w nieco lepszym położeniu. U nas drzemka raczej nie wchodzi w grę, ale i tak zabiorę małą poduszeczkę, jakby patrzenie na krajobrazy za oknem się znudziły :) 


O czym jeszcze musimy pamiętać podróżując z małym podróżnikiem?

Absolutnie nie wyobrażam sobie nie zakupić biletów wcześniej. Prawdopodobnie obejmie nas zniżka dla rodziny z dzieckiem z 33 % ulgą. Przysługuje ona grupom od 2 do 5 osób z co najmniej jednym dzieckiem do lat 16, dlatego zamierzam wcześniej wybrać się do kasy i załatwić to na spokojnie. 

Kupując bilet dla malucha warto pamiętać, że dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Nie oznacza to jednak, że nie muszą mieć biletu. W kasie lub biletomacie musimy zakupić bilet ze zniżką 100%. 


Zniżki w PKP obowiązują również dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do ukończenia 24. roku życia. W pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych będzie to 37%. 


W większości pociągów PKP Intercity znajdziemy wyznaczone przedziały dla osób podróżujących z dziećmi. Bilety z zarezerowanym miejscem w przedziale dla rodzin są w pierwszej kolejności wydawane dla podróżujących z dziećmi do 4. roku życia. Co więcej wszyscy, którzy otrzymają miejsce w przedziale dla podróżujących z dziećmi mogą mieć ze sobą rozłożony wózek. Nie będzie za to pobierana dodatkowa opłata. 


Przygotowując się do podróży musimy również pamiętać o jedzeniu i różnego rodzaju przekąskach dla dziecka. Jeśli udajemy się w podróż pociągiem z niemowlakiem karmionym piersią nie mamy problemu, jednak w każdym innym przypadku musimy wziąć ze sobą prowiant na całą podróż. Idealnie sprawdzają się jogurty, musy owocowe, owoce czy paluszki dla dzieci. Do picia najlepiej zabrać wodę. Jeśli chodzi o dania obiadowe możemy zabrać ze sobą słoiczki. Wystarczy, że je odkręcimy i podamy maluchowi. Dla starszego dziecka możemy wcześniej przygotować i zapakować w pojemnik np. tortille z kurczakiem i warzywami czy naleśniki. 

Znalazłam także informacje, iż w niektórych pociągach znajduje się Strefa Małego podróżnika - czyli taki mini plac zabaw, w którym dziecko może się pobawić - ciekawe czy w naszym będzie. Spotkaliście się kiedyś z nim? Istnieje na prawdę? :) 

Co jeszcze polecacie aby zabrać w daleką podróż z rozbrykanym czterolatkiem, aby umilić sobie ten czas? O czym warto pamiętać? 


3 komentarze:

Mlodamamma pisze...

Super rady, my jednak podróżujemy autem, ale w pociągu byłoby miejsce aby pochodzić rozprostować kości ;)

22kilo pisze...

my ostatnio jechaliśmy z gdyni do Kotliny Kłodzkiej, ale jechalismy autem i no rozłożyliśmy podróz na dwa etapy, żeby nie spędzić w aucie więcej niż 6 godzin. Moje dziecko ma dwa lata,więc była drzemka w trakcie podrózy, choć krótsza niż liczyłam. Pod koniec było już ciężko.
Tak więc trzymajcie się i powodzenia. Wydaje mi się, że Twoje pomysły są dobre i nie wiem sama, co jeszcze dołożylabym do tej listy. Hmm, może wcześniej prześledzić trasę podróży i zebrac kilka ciekawostek na temat mijanych miast? Mogłabys juz teraz na mapie pokazywac mu, którędy będziecie jechać

Kreuję Swoje Życie pisze...

U nas każda podróż wymaga mega kreatywności żeby królewnie się nie nudziło :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger