Masz dość ciągłych pytań swojego dziecka? Przeczytaj TO, a zmienisz zdanie!

Taka oto scena z wczorajszego dnia. 

Siedzę na placu zabaw i obserwuje jak chłopaki się bawią. Obok mnie rodzice jednego z chłopców. Do mamy podchodzi  chłopczyk na oko lat 4. Siedzę obok i chcąc nie chcąc jestem świadkiem sytuacji. Malec pyta: „Mamusiu, a dlaczego tamten Pan jeździ na wózku. Przecież jest duży i ma nóżki”. 
Mama odpowiada: „To nie nasza sprawa” i kontynuuje rozmowę z koleżanką przez telefon. Za 10 minut ten sam chłopczyk postanawia zapytać o to samo Tatusia: „Tato, zobacz ten Pan jeździ na wózku. Czemu, czemu?”. W odpowiedzi słyszy: „Idź się pobaw. Zaraz zbieramy się do domu”. Chłopczyk odchodzi zrezygnowany. 

Czy nasze dzieci naprawdę zasługują na to, by je zbywać, kiedy zadają czasem trudne pytania?
Przeczytałam kiedyś, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Jeśli ktoś jeździ na wózku inwalidzkim, to nie nasze życie i nie musimy w nie wtrącać. Jednak kiedy nasze dziecko jest ciekawe świata to fajnie by było, gdyby ta ciekawość została zaspokojona z pewnego źródła. To nie jest wścibstwo. To dostrzeganie przez nasze dzieci, tego co je otacza. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. I to od nas rodziców zależy, jak mu ten świat pokażemy …

Wiem, że to naprawdę trudne, kiedy dziecko pyta Cię o coś co chwila, a jeszcze gorzej, gdy wciąż zadaje te same pytania. Masz wrażenie, że już na nie odpowiadałaś, a tu znów pada to samo. Cofnij się do swojego dzieciństwa. Tobie też ktoś poświecił czas na wytłumaczenie tego i owego, na odpowiadanie na tysiąc pytań. Nie zbywajmy więc naszych dzieci!
Podarujmy im tyle czasu, ile potrzebują. 
Jeśli nie zrobimy tego my, za 5 lat zrobi to wujek google. A ten bywa bardzo okrutny. Nie nazywa rzeczy po imieniu. Taki Pan na wózku w internecie to często „kaleka na własne życzenie”. Czy naprawdę chcesz by Twoje dzieci tak patrzały na ludzi? …


Mądrze odpowiadając dziecku na te wszystkie trudne pytania, budujemy jego wrażliwość na świat. Dajemy mu wiedzę, której nie nauczy się w szkole. Ofiarujemy Mu świadomość, że może ze wszystkim się do nas zwrócić i zawsze otrzyma wyczerpującą odpowiedź. 


Nie myśl, że skoro jest małe, to nie musi wiedzieć. Wręcz przeciwnie. Niech pyta i dowiaduje się jak najwięcej. Niech dzięki tym odpowiedziom wyrośnie na mądrego, właściwie doinformowanego człowieka. Niech przynosi Ci dumę.


Podaruj Mu chwilę na wytłumaczenie Jego wątpliwości. Nie zbywaj głupimi odpowiedziami w stylu "Czemu?" - "Bo temu". 
One nie są wystarczające. 

1 komentarz:

Miejsce Mamy pisze...

Moja mała ma niecałe dwa lata i właśnie zaczęła zadawać pytania. Co prawda na razie cięgle tylko pyta ,,co to?" na wszystko co widzi. Zawsze staram się jej odpowiedzieć bo nie wyobrażam sobie ignorowania jej ciekawości, choć czasami niedokładnie nie wiem o co dokładnie jej chodzi. W zasadzie uwielbiam te jej pytania. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger