Nawilżacz powietrza jaki wybrać, czy warto go kupić?

Odpowiedni poziom wilgotności w naszych domach, a zwłaszcza w pokoju w którym śpią nasze dzieci często przysparza nam sporo problemów. Martwimy się czy nawracający kaszel, katar, świszczący oddech podczas snu to efekt zbliżającej się choroby czy też suchego powietrza.Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio nawilżone powietrze poprawia komfort snu. Zbyt suche powietrze z jakim borykamy się zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz latem, może powodować przesuszanie się skóry, włosów i błon śluzowych, spadek koncentracji i złe samopoczucie. Może powodować ciągłą chrypkę, kaszel i uczucie suchości w gardle i nosie. 
Najbardziej odczuwają to niestety najmłodsi domownicy. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup nawilżacza, warto zdecydować się na model dedykowany alergikom. Wyposażone są dodatkowo w filtry, które usuwają zanieczyszczenia i alergeny unoszące się w powietrzu. 


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawilżacza powietrza do pokoju niemowlaka?
Przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowania. Nawilżacze do pokoju dziecka powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Jego rodzaj oraz wydajność należy dobrać do metrażu sypialni. Oto kolejne z najważniejszych cech i możliwości nawilżaczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do pokoju dziecka:

  • Filtry – są szczególnie ważne w przypadku, gdy nawilżacz ma posłużyć niemowlęciu lub alergikowi. W nawilżaczach można spotkać zaawansowane filtry HEPA oraz inne rodzaje barier dla zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane filtry to:
– filtr HEPA – nawilżacze z filtrem HEPA są szczególnie polecane dzieciom i alergikom. Ten sposób filtracji oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń.
– filtr węglowy – ma za zadanie redukcję nieprzyjemnych zapachów.
– filtr ceramiczny – filtruje wodę, oczyszcza ją z kamienia i zapobiega powstawaniu osadu. 
  • Wydajność – może się różnić w zależności od wybranego modelu. Istotny parametr to wydajność parowania i powierzchnia nawilżania (oba powinny być podane przez producenta). Należy dobrać optymalne urządzenie do konkretnego metrażu. Zbyt mała lub zbyt duża wydajność spowodują, że urządzenie będzie pracowało nieefektywnie.

By stwierdzić jednoznacznie, że w danym pomieszczeniu powietrze jest zbyt suche, należy wykonać pomiar higrometrem lub odczytać wartość wilgotności powietrza z popularnych, wewnętrznych stacji pogodowych . Normą, która jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia domowników jest wilgotność na poziomie minimum 30%. Jeśli w danym pomieszczeniu jest niższa wilgotność powietrza, należy poważnie pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, a szczególnie, jeśli mowa o pokoju dziecka.

Jaki będzie najodpowiedniejszy do pokoju naszego dziecka?

Najpopularniejsze nawilżacze to: 

  • Nawilżacze tradycyjne – zbiorniki, pojemniki i zawieszki na kaloryfer. Ich działanie jest bardzo proste – rozgrzany kaloryfer podgrzewa wodę w zbiorniku i delikatnie nawilża powietrze. Jest to działanie jedynie punktowe. Zalety nawilżaczy tradycyjnych: niska cena, łatwa dostępność (można je nawet zrobić samodzielnie), łatwy montaż i demontaż. Wady nawilżaczy tradycyjnych: niska efektywność, niewielki stopień nawilżania na małej powierzchni. 
  • Nawilżacze parowe – ich działanie jest oparte o wytwarzanie ciepłej mgiełki. Woda, którą umieszcza się w zbiorniku, jest podgrzewana i mieszana z powietrzem spoza urządzenia. W wyniku tego następuje parowanie i uwalnianie mgiełki w pomieszczeniu. Zalety nawilżaczy parowych: podgrzana woda jest wolna od drobnoustrojów, to bardzo dobry wybór do pokoju dziecięcego z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania i eliminację zanieczyszczeń. Ciepła para wodna może być także wykorzystywana przy inhalacjach. Wady nawilżaczy parowych: ciepła mgiełka może być uciążliwa w miesiącach letnich, nawilżając powietrze równocześnie je delikatnie podgrzewa. 
  • Nawilżacze ewaporacyjne – te urządzenia również rozpylają mgiełkę w pomieszczeniu, ale jest to mgiełka chłodna. Nawilżacze ewaporacyjne są wyposażone w zbiornik na wodę, do którego najpierw jest zasysane powietrze, a następnie jest z niego uwalniane za pomocą wentylatora. Zalety nawilżaczy ewaporacyjnych: brak efektu podnoszenia temperatury we wnętrzu, możliwość wykorzystywania urządzenia do aromaterapii. Wady nawilżaczy ewaporacyjnych: głośna praca, woda nie jest pozbawiana zanieczyszczeń, gdyż nie jest podgrzewana.
Ja w zeszłym roku odkupiłam od znajomej nawilżacz ZELMER.
Co mogę o nim powiedzieć? 
Jest cichutki, po napełnieniu całego zbiornika może pracować 6-8h w zależności od intensywności nastawienia siły pary. Jak woda się skończy, sam się wyłącza i sygnalizuje migającą lampką kontrolną. Bartek spokojnie przy nim usypiał. Przestał budzić się z zatkanym noskiem. Ogólnie polecam nasze urządzenie, bo cenowo za taki sprzęt też nieźle wychodzi :)A Wy posiadacie nawilżacz powietrza? Czym kierowaliście się przy wyborze?
Czy macie urządzenie do mierzenia wilgotności w pomieszczeniu? Właśnie się za nim rozglądam, może możecie coś polecić? ważne informacje znalezione TUTAJ

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger