TOP 10 : Jak nie ześwirować z dzieckiem?

1.
Znajdź czas na spokojna kąpiel. Niech mąż posiedzi wieczorem z dzieckiem, a Ty otocz się świecami zapachowymi i odpłyń do krainy relaksu. Odprężone mięśnie po całym dniu naskakiwania potomstwu będą Ci wdzięczne. Wejdź w strefę swojego komfortu i oddaj się czytaniu ulubionej książki czy wypiciu ciepłej, owocowej herbaty. 

2. 

Nie obawiaj się prosić o pomoc. Wiadomo, że my - matki robimy wszystko najlepiej i nikt nas nie zastąpi. Ale zmęczona matka to zła matka. Nie wyspana matka to nie efektywna matka. Ja osobiście jak się nie wyśpię nie mam humoru, weny i jestem rozdrażniona. Kiedy Bartek był mały, rzadko prosiłam o pomoc, bo w sumie radziłam sobie. Ale np. tuż po porodzie (cc) potrzebowałam pomocy i nie bałam się o nia poprosić. 3. 

Znajdź mamy (sąsiadki, dziewczyny z lokalnego forum) w podobnym położeniu co ty. Rozmowa z kimś co przeżywa macierzyństwo na równi z Tobą będzie sporą rozrywką i wsparciem. Wymieńcie się doświadczeniami, może uda Ci się znaleźć sposób na coś, z czym masz problem. Internet jest w tej kwestii nie zastąpiony. Na każdym mamowym forum znajdziesz lokalne działy i często organizowane są spotkania. 

4. 

Nie zaniedbaj pasji. Zapisz sie na kurs tańca, zumbę, siłownie. Zostaw dziecko z tatą, babcią lub ciocią i nie obawiaj się że zrobisz mu tym krzywdę. Wyskacz negatywną energie i wróć naładowana endorfinami.5.

Drzemkuj z dzieckiem. Wykorzystuj każdą chwile na przymknięcie oka (albo dwóch). Krótka regeneracja dobrze Ci zrobi. 

6.

Nie trzymaj dziecka pod kloszem. Zabieraj je do Urzędu Pocztowego, na zakupy. Żyj normalnie i ucz dziecka normalności. Niech styka się z zarazkami, niech poznaje nowe, ciekawe zakątki. Nie tłumacz się dzieckiem. Prawda jest taka, że możesz z nim załatwić wszystko i wszędzie. Ja miałam problem z komunikacją miejską na początku, ze względu na brak samochodu. Ale kiedy zostały wprowadzone niskopodłogowe autobusy życie stało się dużo łatwiejsze. 7. 

Prowadź planner. Zapisuj w nim sprawy do załatwienia, zakupy, propozycje dań obiadowych na cały tydzień. Takie notatki są bardzo przydatne, pozwalają zapanować nad ewentualnym chaosem. Kiedy masz wszystko zapisane nic Ci nie umknie, nie bedzie niepotrzebnego stresu. 

8. 

Postaraj się wprowadzić dziecku stały rytm dnia. Jeśli drzemie niech robi to zawsze w miarę o stałej porze. Dzieciom potrzebna jest taka stabilizacja. U nas bardzo dobrze ona się sprawdza. 9. 

Korzystaj z udogodnień XXI wieku. 
Po nieprzespanej nocy nakarm dziecko gotowym obiadkiem ze słoiczka. Uśpij dziecko w huśtawce. Zamiast śpiewać kołysankę puść szum w misiu szumisiu. Nie komplikuj sobie życia. 


10. 

Zaprzyjaźnij się ze swoim dzieckiem.
Takie proste, a to jedyna droga do szczęśliwego macierzyństwa. Wystarczy, że odnajdziesz w nim obszary, które dostarczają ci frajdy i czynią lepszą. Lubisz kreatywne i brudzące zabawy, daj się ponieść emocjom i nie płacz nad pomazanym farbami dywanem. Uwielbiasz spotykać się z ludźmi, wychodź z dzieckiem na spacery w tłoczne miejsca, które mogą być źródłem nowych matczynych przyjaźni. Rób to co lubisz, tyle że razem z dzieckiem. To najlepsza metoda na sukces. Macierzyński sukces.1 komentarz:

Miejsce Mamy pisze...

Samą prawdę napisałaś. Wszystkie podpunkty pomocne :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger