Mała gaduła straciła głos. Czyli zapalenie krtani na pokładzie.

Zapalenia krtani u dzieci mogą być wywoływane zarówno przez wirusy, jak i przez bakterie. U nas po wykonaniu badań krwi na szpitalnej IP wyraźnie wyszedł wirus. Obyło się zatem bez antybiotyku, co niezmiernie mnie cieszy. W zależności od źródła zakażenia, różnią się przebiegiem i siłą. 
Bartek już drugi lub trzeci raz ma zapalenie krtani. Wierzcie lub nie, ale tak milcząco - szeptająca gaduła jest dla mnie mega dziwnym zjawiskiem. Zwykle nie zamykająca się buźka od piątku dość mocno zamilkła, szeptała. 
W sobotę siedząc na Blog Matters zdecydowałam, że muszę wracać do mojego Misia. Gorączkował, płakał za mną. Mąż radził sobie świetnie, ale nie zmieniło to faktu, że moje matczyne serce wolało do małego choruska. Radość w Jego zachorzałych oczkach na widok mamy - nie do opisania. 


U maluszków najczęściej występują:
  1. ostre, kurczowe zapalenie krtani - infekcja wirusowa, na którą zazwyczaj zapadają maluchy między 1. a 3. rokiem życia
  2. zapalenie nagłośni - gwałtowna choroba wywoływana przez bakterie, zwykle atakuje dzieci w wieku 2-7 lat
  3. podgłośniowe zapalenie krtani - dolegliwości wywołane przez wirusy najczęściej obserwowane są u maluchów do 3. roku życia.Większość ostrych infekcji krtani u dzieci rozpoczyna się według standardowego scenariusza: Twoje dziecko obudzi się w nocy z napadem szczekającego kaszlu, nie może wydobyć z siebie głosu i ma problem z zaczerpnięciem powietrza. U nas zaczęło się chrypką, gorączką i stratą głosu. 


Co wtedy zrobić? Najważniejsze to nie wpadaj w panikę, tylko pomóż dziecku w złapaniu oddechu. Najlepiej otul brzdąca kołderką i wyjdź z nim na balkon lub stań w otwartym oknie.

U nas pomaga uspokojenie i przytulenie. Faktycznie trzymanie nerwów na wodzy ma tu ogromne znaczenie. 


Zimne powietrze obkurcza śluzówkę i dziecku łatwiej będzie oddychać. Atak duszności złagodzi również wilgoć. Pójdź z dzieckiem do toalety i odkręć gorącą wodę, by pomieszczenie wypełniło się parą. Sprawi ona, że krtań przestanie się zwężać i malec zacznie swobodniej oddychać. Pamiętaj, by podczas napadu kaszlu i duszności nie dawać maluszkowi niczego do picia, gdyż dziecko może się zakrztusić.

Gdy tylko zauważysz u swojego szkraba pierwsze objawy infekcji krtani, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli dziecko ma napad kaszlu i zaczyna się dusić, natychmiast zadzwoń po karetkę lub zawieź szkraba na pogotowie. Moja matczyna intuicja podpowiedziała mi niemal od razu, że to zapalenie krtani. Cieszę się, że nie czekaliśmy do poniedziałku z wizytą na IP.

Być może Twojemu dziecku trzeba będzie podać środki obkurczające krtań. Może się też zdarzyć, że maluch ze względu na swój poważny stan przez kilka dni będzie musiał przebywać w szpitalu, gdzie otrzyma tlen. Każdy przebieg choroby jest inny.

Typowe leczenie zapalenia krtani polega na podawaniu dziecku syropów, które złagodzą kaszel. Przyjmowanie przez dziecko antybiotyku jest zasadne tylko w sytuacji, gdy za infekcję odpowiadają bakterie (co zdarza się stosunkowo rzadko). My dostaliśmy przykaz robienia inhalacji z pimucortu lub nebbudu. 

Jeśli maluch ma temperaturę, zaaplikuj mu również środki przeciwgorączkowe zwracając uwagę na odpowiednią dawkę. Infekcja trwa zwykle około 7 dni. Jednak już po pierwszej dobie napady silnego kaszlu oraz duszności znacznie łagodnieją. Bartek męczy się od piątku. Apetyt ma średni, bo ciężko mu przełykać i narzeka na ból gardła. Pije wodę i herbatki litrami, więc nawilżamy wysuszoną śluzówkę. 

W czasie leczenia ważne jest również stworzenie odpowiednich warunków w domu. Przede wszystkim nie odkręcajcie grzejników na maksa, lepsza jest temperatura około 20 stopni C, oraz nawilżone powietrze w pomieszczeniu. Aby poprawić samopoczucie warto również regularnie wietrzyć pokój w którym dziecko przebywa i będzie spać. Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger