"Królik Franek" - mały przyjaciel Twojego przedszkolaka.

Odważnie i śmiele nazywam tego Puchatego Stworka przyjacielem Twojego przedszkolaka, bo wydaje mi się, że nie znajdzie się dziecko, które nie polubi Go. 

Królik Franek, to uroczy króliczek, który chodzi do przedszkola. Razem ze swoimi przyjaciółmi spędza czas na nauce, zabawie a wszystko pod czujnym okiem wychowawczyni - Pani Lei. Prócz codziennych obowiązków i przyjemności jak każdego spotykają go stresujące i smutne przeciwności losu, z którymi musi sobie poradzić. I tu właśnie objawia się życiowa wskazówka autorki Pani Marty Krzemińskiej, którą pozostawia dla Młodego czytelnika. „Króliku Franku i problemie krótkiego ogonka” Franek robi przykrość nowej koleżance, wyrażając głośno opinię na temat jej wyglądu. Nie rozumie dlaczego pani Lea zwraca mu uwagę, a mama jest niezadowolona z jego zachowania, bo przecież powiedział prawdę – Pusia naprawdę ma dziwny ogonek, zbyt krótki jak na kota. 
Okazuje się, że niechęć do odmiennego wyglądu nowej koleżanki była podyktowana strachem przed nieznanym. Franek obawiał się, że dolegliwość Pusi może być zaraźliwa. 
Dopiero dłuższa rozmowa z mamą uświadamia Frankowi jego błąd. 

Na następny dzień ma miejsce sytuacja, w której Franek skaleczył się na placu zabaw. Jego przyjaciele przerażeni widokiem krwi uciekają w panice. Jedyną pocieszycielką okazuje się wyśmiewana poprzedniego dnia Pusia. 
Jej zachowanie uświadamia Króliczkowi, że tak naprawdę nie jest ważny nasz wygląd, tylko to kim jesteśmy, jak zachowujemy się wobec innych. 

Drugą książeczką z serii Frankowych przygód, które chcemy Wam pokazać, to "Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy".
Nasz bohater przedstawiony zostaje w doskonale znanej nam sytuacji, w której często stają nasze pociechy (zwłaszcza przedszkolaki). 
Franek wielbiciel gry pamięciowej memo, cieszy się swoimi sukcesami zarówno w przedszkolu jak i w domu podczas wspólnej rozgrywki z całą rodziną. Jego radość i  przechwałki nie mają końca. Jednak kiedy popada w swoisty samozachwyt i rozkojarzenie, na podium staje mama i siostra Fela. 
Mały Króliczek wpada w gniew, oskarża ich o oszustwo, odchodzi od gry i idzie bawić się samotnie w pokoju. Czyli mówiąc wprost - strzela foszka. Podobna sytuacja ma miejsce na drugi dzień w przedszkolu, gdzie nasz bohater gra z kolegą. 
Dochodzi jednak sam do wniosku, że jego zachowanie wobec członków rodziny było niewłaściwe i powinien ich przeprosić. Franek zrozumiał, że grając z kimś nieraz się wygrywa, a czasem przegrywa. Jeśli spotyka nas to drugie, musimy przełknąć gorycz porażki i dzielnie stawić jej czoło. Strzelanie focha jest niewłaściwe i niegodne gracza, powoduje niechęć współuczestników przez co możemy nie być zapraszani do wspólnych rozgrywek. Bardzo dobrze, więc że Franek zrozumiał to tak szybko i potrafił przeprosić siostrę i kolegę. 
Autorka książeczek jest świetną obserwatorką dzieci. Uświadamia nam - czytelnikom i dużym i małym, że każdy ma prawo do popełnienia błędów, które zawsze mają swoje uzasadnienie. Ważne jest ukierunkowanie na problem, wyjaśnienie go naszym maluchom, oraz pomoc w zrozumieniu konsekwencji. Dzieci poprzez obserwację zachowania naszego bohatera - Króliczka Franka - uczą się jak należałoby postąpić, jak warto zrehabilitować się w przypadku popełnienia błędu lub wyrządzenia krzywdy drugiej osobie. 

Seria o Króliczku skierowana jest do przedszkolaków i wydaje mi się, że to właśnie oni znajdą w tych opowieściach wiele przyjemności i odnajdą zachowania, z którymi mają styczność na codzień. Bardzo przydatne są również pytania, na końcu każdej książeczki. Pomagają uporządkować naszemu dziecku wiedzę zdobytą podczas czytania, u nas Bartek zadawał ogrom dodatkowych pytań i super radził sobie z odpowiedziami na te z książki.Warto też zwrócić uwagę na bardzo przyjemne dla oka ilustracje, które ukazują wiele szczegółów m.in mimikę postaci. 

Serdecznie polecamy Wam książki o Franku. Bardzo mądre, ciepłe historie, które pomogą uporać się z tym, co dotyka nas często niemal każdego dnia. Pomogą wykształcić właściwe postawy oraz nawyki dobrego zachowania. 


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger