Kompendium wiedzy - KOLKA NIEMOWLĘCA. Jak pomóc Maluszkowi?

Kiedy zwróciłam się do Was o pomoc w sprawie porady na bolesne kolki naszego Kacperka, ilość Waszych odpowiedzi przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Dodatkowo potwierdza to fakt tego, jak częstym zjawiskiem (uprzykrzającym życie i dzieciom i rodzicom) jest ta okropna kolka.
Postanowiłam zebrać w całość Wasze odpowiedzi i rady, mając nadzieję, że przydadzą się też innym rodzicom. Prawda jest taka, że na każde maleństwo działa co innego. Mamy co najmniej trzy miesiące na to, aby przetestować wszelkie specyfiki dostępne na rynku. Jest tego naprawdę sporo, choć różnią się bardzo niewiele.

Po pierwsze, na ludzki rozum.


Czym jest KOLKA?
Jest to występujący u niemowląt ostry atak bólów brzuszka, wywołujący płacz i niepokój. Powoduje go skurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, połknięte w czasie karmienia powietrze, czasem przekarmienie lub alergia. Kolkę powodują tworzące się w żołądku dziecka pęcherzyki powietrza. Z powodu wypełnienia powietrzem mięśnie brzuszka napinają się nadmiernie w następstwie czego dziecko zaczyna płakać. Organizm dziecka reaguje na wypełniony powietrzem żołądek tak jak w przypadku wypełnienia pokarmem, zaczyna niepotrzebnie produkować kwas, który drażni ściany żołądka powodując dodatkowy niepokój i jeszcze bardziej nasila płacz dziecka. Typowym objawem kolki jest również podciąganie do góry nóżek. Kolka przeważnie ustępuje po 8-12 tygodniach, ale czasem może trwać aż dziewięć miesięcy.

POMOC Z APTEKI {czyli kropelki, czopki itp.}
 1. Bardzo popularny niemiecki Sab Simplex, o którym wspominała bardzo duża liczba z Was. Jeden z ponoć najbardziej skutecznych. Prawda jest taka, że ma on identyczny skład jak Espumisan, choć jest dużo droższy i niedostępny w polskich aptekach (w teorii).
 2. Rurki Windi. Używaliśmy je sporadycznie przy problemach brzuszkowych u Bartusia. To taki cewnik, który ma za zadanie “udrożnić” drogę i przepuścić zatrzymane bączki. Jak używać?  Końcówkę kateteru powinno się natłuścić. Do tego celu można użyć zwykłej oliwki do ciała przeznaczonej dla niemowląt. Nogi maluszka należy unieść ku górze, jak przy zmianie pieluszki. Kateter delikatnie umieść w odbycie dziecka. Po kilkudziesięciu sekundach wyraźnie słychać uchodzące z jelit gazy. Może temu towarzyszyć wypróżnienie. Po zakończonym zabiegu trzeba usunąć przyrząd i wyrzucić go. Kateter jest przeznaczony do jednorazowego użytku. Nigdy nie należy pozostawiać go w ciele dziecka na dłużej. Zabiegu nie powinno się powtarzać częściej niż 3 razy dziennie. Ja polecam używać już w ostateczności bo ponoć “rozleniwia” to może się zdarzyć, że dziecko będzie potrzebować pomocy rurki przy każdym zagazowaniu.
 3. Bobotic Forte - 1 ml płynu zawiera 135 mg symetykonu, 3 krople zawierają 20 mg symetykonu. Zawarty w wyrobie symetykon skutecznie obniża napięcie powierzchniowe ścian pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach, ułatwia ich łączenie i pękanie. Usprawnia to wydalanie gazów i zmniejsza napięcie jelit, które jest przyczyną bólu. Symetykon po podaniu doustnym nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest całkowicie wydalany z kałem w postaci niezmienionej. Również polecany od 1 msc życia.
 4. Espumisan - Substancją czynną leku Espumisan jest symetykon. 1 ml (25 kropli) kropli doustnych, emulsji zawiera 40 mg symetykonu. Jedna dawka z pompki dozującej (2 ml kropli doustnych, emulsji) zawiera 80 mg symetykonu.
 5. Esputicon - Esputicon jest lekiem zawierającym dimetycon. Łagodzi wzdęcia i ułatwia usuwanie nadmiaru gazu z przewodu pokarmowego. Jedna kropla zawiera ok. 20 mg dimetykonu. Dimetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków powietrza, które dostają się do przewodu pokarmowego głównie z połykanym powietrzem. We wzmożonym nagromadzeniu się gazów w jelitach dimetykon rozbija pecherzyki powietrza, co ułatwia dalsze przesuwanie się powietrza w jelitach i likwiduje uczucie napięcia oraz związanego z nim bólu. Małe dzieci i niemowlęta w wieku od 1 miesiąca: we wzdęciach brzucha 1 do 2 kropli, 2 razy na dobę.
 6. Infacol - Łagodzi dolegliwości związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym (wzdęcia, bóle kolkowe spowodowane gromadzeniem się gazów). Polecany u niemowląt od 1 miesiąca życia i u dzieci. 40 mg symetykonu na 1ml
 7. Debridat - Preparat muskulotropowy, przeciwskurczowy. Działa w przewodzie pokarmowym na motorykę jelit. Zawiesina na receptę.
 8. Delicol - Delicol w postaci kropli jest przeznaczony do postępowania dietetycznego w stanach przejściowych dolegliwości trawiennych spowodowanych nietolerancją laktozy w pożywieniu u niemowląt. Niedobór laktazy może skutkować przejściowymi dolegliwościami trawiennymi spowodowanymi nietolerancją laktozy w pożywieniu u niemowląt. Składniki Delicolu rozkładają laktozę zawartą w mleku i sprawiają, że staje się ono lepiej przyswajalne. dzięki temu eliminuje dolegliwości kolkowe.
 9. Viburcol - Czopki doodbytnicze. Polecane u niemowląt i małych dzieci związanych z: bolesnym ząbkowaniem, kolką niemowlęcą, dyskomfortem jelitowym – bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia, infekcją, alergią, szczepieniem. Maksymalnie 1 na dobę.
 10. Gripe Water - w delikatny sposób usuwa gazy trawienne u niemowląt, przynosząc szybką ulgę, nie zawiera alkoholu.Podwójna formuła - Dual Action - Olejek koperkowy rozgrzewa i rozluźnia brzuch co powoduje uwolnienie uwięzionych pęcherzyków powietrza, wodorowęglan sodu neutralizuje kwas w brzuszku dziecka. Wynikiem działania GRIPE WATER są głośne beknięcia. Możliwe skutki uboczne: Stosowanie większych dawek niż zalecane może powodować odurzenie, podrażnienie błon śluzowych żołądka i jelit. Nie używaj tego produktu, jeśli wystepuja zaburzenia czynności nerek lub nadwrażliwość na konserwanty: E215, E217, E219

PRIOBIOTYKI.
U maluszków przyjmujących probiotyki zaobserwowano złagodzenie objawów kolki.  W łagodzeniu dolegliwości kolkowych potwierdzono skuteczność szczepu Lactobacillus reuteri Protectis.ŚRODKI NIE-APTECZNE
 1. Masaż brzuszka na przemienny z podnoszeniem (delikatnym!) nóżek jak przy przewijaniu.
 2. Ciepła kąpiel
 3. Okłady z ciepłej pieluszki lub termoforku z pestkami wiśni
 4. Uspakajające dźwięki szumu. U nas działa z youtube dźwięk koszenia trawnika, u innych może to być dźwięk suszarki, odkurzacza albo pralki. Próbujcie!
 5. Spanie i leżenie na brzuszku.
 6. Noszenie w chuście
 7. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym - spróbuj zmienić je na inne. Możesz też podawać herbatkę koperkową (zwróć uwagę aby była bez cukru)
 8. Noszenie na “leniwca” czyli na ręku - brzuszkiem do dołu.

Nim zaczniesz cokolwiek robić, stosować.. Uświadom sobie, że bardzo dużo dzieci i rodziców przechodziło lub przechodzi przez ten etap razem z Tobą. Ja cierpiałam z Bartkiem, teraz cierpię z Kacprem. Ich przejmujący krzyk i płacz, kiedy tak niewiele możesz zrobić bardzo rani rodzicielskie serce. Uzbrój się w ogromną dozę cierpliwości, bo maluszek wyczuje Twój niepokój a to dodatkowo Mu nie pomoże.

My od dwóch dni mamy wieczorny spokój. Stosujemy się do wypróbowanej zasady. Ciepła kąpiel, a po niej owijamy się szczelnie kocykiem, aby nie wychładzać brzuszka i ciałka. Stosujemy trzy razy dziennie Espumisan i zasypiamy w rytmie koszenia trawnika WYPRÓBUJ TEŻ !

Oby nasz sposób był trafiony i kolka już nie wróciła! I wam życzę odnalezienia Waszego sposobu i jak najmniej przepłakanych wieczorów.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mother and Son , Blogger