Afty to niewielkie, białe plamki znajdujące się w jamie ustnej. Najczęściej powstają na wewnętrznej części policzków lub warg. Mogą się również pojawiać na języku i podniebieniu. W niektórych przypadkach można również zaobserwować afty na dziąsłach oraz w gardle. Można się również spotkać z nazwą „pleśniawki”- jest to zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, spowodowanej grzybami. Ich nadmierna ilość powoduje właśnie powstawanie pleśniawek.
Czym są afty u dzieci?
Afty u dziecka są częstą przypadłością. Jest to częste schorzenie, które często pojawia się w czasie pobytu dzieci w przedszkolu. Afty spowodowane mogą być nieodpowiednią higieną jamy ustnej np. nieodpowiednie szczotkowanie zębów. Mogą być również spowodowane stresem lub nieodpowiednio dobranymi produktami do czyszczenia jamy ustnej oraz zębów.

Źródło: Pixabay
Jak wyglądają afty u dziecka?
Afta u dziecka wygląda w taki sam sposób jak u osoby dorosłej. Jest to okrągła lub owalna zmiana w jamie ustnej, która przyjmuje kolor biały. Zaobserwować można również pojawiająca się czerwoną oblamówkę, która otacza owrzodzenie. Nie ma określonej wielkości aft. Mogą być małe (kilka milimetrów) lub nawet mogą mieć kilka centymetrów. Może być ich duża ilość.
Rodzaje aft w jamie ustnej
Możemy wyróżnić dwa rodzaje aft. Są to afty duże oraz afty małe.
Afty małe
Są to zmiany w jamie ustnej które przyjmują charakter przewlekły i nawracający. Najczęściej pojawiają się z powodu zaniedbań higieny jamy ustnej (zaliczyć tu można również problemy z zębami). Może to być również przyczyna wynikająca z przyjmowania antybiotyków. Ważne jest aby podkreślić fakt pojawiania się ich podczas długotrwałego stresu. Odpowiedzialne mogą być również spożywane posiłki, które posiadają dużo sztucznych dodatków.
Afty małe- gojenie
Są to często nawracające zmiany w jamie ustnej (często pojawiające się u dzieci). Afty tego rodzaju goją się jednak szybko (znikają po około 4 dni).
Afty duże
Są to zmiany w jamie ustnej które osiągają nawet do 3 cm średnicy. Są one bardzo bolesne co powodować może osłabienie całego organizmu dziecka. Takiej wielkości afty powodują brak apetytu, który spowodowany może być trudnościami, które powodują. Afty duże pojawiają się często w obrębie gardła i na podniebieniu. Mogą być one spowodowane używaniem pasty do zębów, która posiada dużą ilość sodu. Niedobór witamin i minerałów również sprzyja powstawaniu aft.
Afty duże- gojenie
Afty tego typu goją się o wiele dłużej (nawet 8 dni) i mogą pozostawiać blizny.

Źródło: Pixabay
Objawy aft w jamie ustnej u dziecka
Afty są bardzo uciążliwe dla dziecka. Sprawiają one ból oraz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Można zaobserwować, iż dziecko mające afty w jamie ustnej nie chce pić oraz jeść. Jest to spowodowane bólem i pieczeniem, które powstaje w jamie ustnej. Dziecko takie może również nie chcieć myć zębów. Zmienia się również humor dziecka. Jest ono bardziej rozdrażnione oraz częściej płacze.
Najczęstsze przyczyny aft u dzieci
Najczęściej zaobserwowaną przyczyną aft i pleśniawek u dzieci jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest to powodowane częstym kontaktem z bakteriami. Dzieci nadmiernie wkładają różne rzeczy lub brudne ręce do swojej buzi. To właśnie powoduje namnażanie się grzybów, które powodują powstawanie aft. Należy jednak pamiętać, że afty powstają wtedy, gdy dziecko ma obniżoną odporność. Dlatego też należy zwrócić uwagę na zdrowie dziecka, gdy pleśniawki występują bardzo często.
Jak leczyć afty u dziecka?
Sposoby na afty w jamie ustnej:
- Pilnuj, aby twoje dziecko piło dużą ilość płynów. Najlepiej, aby były one w temperaturze pokojowej lub chłodne.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Towarzyszący pleśniawkom ból może spowodować brak apetytu.
- Gotuj dziecku potrawy płynne. Pilnuj jednak, żeby nie były one ostre ani kwaśne, ponieważ mogą podrażniać błonę jamy ustnej.
- Stosuj preparaty dostępne w aptece bez recepty. Na rynku dostępne są żele, pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej.
- Skontaktuj się z lekarzem- jeśli afty są częste i powracają. Może to wyć spowodowane problemami ze zdrowiem.
Można również wykorzystać domowe sposoby leczenia aft. Leczenie można przeprowadzić bez stosowania produktów z apteki. Wizyta u lekarza oraz stosowanie leków to ostateczność. Do lekarza należy zabrać dziecko kiedy aft jest dużo, pojawiają się często i produkty, które były stosowane nie pomagają.
Kilka domowych sposobów na leczenie pleśniawek bez ingerencji lekarza
Dzięki domowym metodą możemy złagodzić ból i powoli regenerować śluzówkę.
W czasie pojawienia się aft można stosować:
- Płukanki z soli.
- Napary z ziół (rumianek, tymianek itp.).
- Okłady z herbaty.
Takie domowe sposoby nie zaszkodzą zdrowiu dziecka. Mogą one pomóc w leczeniu aft.

Źródło: Pixabay
Podsumowanie
- Pleśniawki powstają z powodu braku higieny jamy ustnej.
- Mogą być spowodowane pastami do zębów z dużą ilością sodu.
- Pleśniawki mogą powstawać na podniebieniu, języku, policzkach.
- Są to białe owrzodzenia i posiadają czerwoną otoczkę.
- Powinny przejść same (około 4-8 dni).
- Na pleśniawki można stosować produkty apteczne i domowe sposoby.
- Pleśniawki są bolące, dlatego należy uważać podczas posiłków i nie stosować ostrych ani kwaśnych produktów.
- Należy stosować płyny do płukania jamy ustnej.
- Jeśli afty są częste i nawracają należy skontaktować się z lekarzem, który udzieli potrzebnych informacji. Zleci on też dalsze badania.
Matka_Polka
Afty u dzieci mogą być bolesne i sprawiać dyskomfort. Pamiętajmy o tym. Ja walczyłam z aftami u synka naparami z szałwii. Szałwia zawiera taniny, karnozol oraz olejek eteryczny, które działają silnie bakteriobójczo i grzybobójczo.