Gdy wiek naszego dziecka osiąga magiczną liczbę jednego roku, sygnalizuje to zmiany, zarówno w jego życiu, jak i w naszym. Roczne dziecko albo lada chwila zacznie chodzić, albo już opanowało tę umiejętność w mniejszym, bądź większym stopniu.
Wraz ze wzrostem ruchliwości dziecka, zmieniają się również otaczające go sprzęty i meble. Głęboki wózek zmieniamy na spacerówkę, leżaczek na krzesełko do karmienia, a głębokie łóżeczko na łóżeczko dziecięce. Wybór tych nowych sprzętów wiąże się zazwyczaj ze zmianą wystroju pokoju dziecka. Przed rodzicami staje konieczność podjęcia decyzji wyboru nowego łóżeczka dla dziecka. Jak tego dokonać aby pasowało ono do pokoju i zajmowało odpowiednią ilość miejsca? Jak wybrać bezpieczne łóżko dla rocznego dziecka?
Łóżko dostosowane do temperamentu dziecka
Wiadomo – ile dzieci, tyle sposobów przesypiania nocy. Kierując się temperamentem dziecka inne łóżeczko dobierzemy dla dziecka, które całą noc przesypia spokojnie. Natomiast inne dla dziecka, które nie tylko rzuca się podczas snu ale też wychodzi z łóżka i wędruje do łóżka rodziców. Jeżeli nasz maluch podczas snu leży spokojnie i nie przemieszcza się zbyt wiele, to wiadomo, że przy wyborze jego nowego łóżeczka możemy poszaleć.
Jeżeli jednak nasze dziecko należy do tych rzucających się przez sen i zmieniających swoją pozycję snu sto razy podczas jednej nocy- jego łóżko powinno zabezpieczyć go przed upadkiem, a jego miejsce w pokoju gwarantować mu w razie czego bezpieczne lądowanie. W takim przypadku na początku sprawdzą się niskie łóżka z barierkami i z dość szerokim materacem.
O czym pamiętać wybierając bezpieczne łóżko dla rocznego dziecka?
Nie zapominajmy również o tym, że barierki nie mogą być masywne, ani w najmniejszym stopniu ostre. Bywa, że dziecko podczas snu z całą swą siłą rzuca się w dowolnym kierunku. Barierki powinny zapewnić mu minimum bezpieczeństwa podczas uderzenia głową. Dobrze by było, gdyby nowe łóżko naszego malucha było dostatecznie szerokie. W tym przypadku sprawdzi się materac nieco szerszy od standardowego.
Czy rzutki temperament naszego malucha eliminuje z pola naszych zainteresowań łóżko piętrowe?
Niekoniecznie. Jeśli nie mamy innego wyjścia i nasze możliwości lokalowe są ograniczone jest to możliwe do wykonania. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej szerokości materaca, oraz o odpowiednim zabezpieczeniu wysokimi barierkami. Jeśli dziecko nie ma w zwyczaju wychodzić z łóżka w nocy, to możemy się również pokusić o dodatkowe zamknięcie wyjścia z łóżka. Kluczowe jest tutaj również przećwiczenie naszego dziecka we wchodzeniu i schodzeniu z łóżka.
Bezpieczne łóżko dla rocznego dziecka małego podróżnika
Bywają maluchy, które mają w zwyczaju w nocy wędrować do łóżka w pokoju rodziców. W takim przypadku, gdy dziecko ma około roku, raczej nie powinniśmy umieszczać go na noc w łóżku piętrowym. Wręcz odwrotnie, łóżko dla dzieci powinno być na tyle niskie, żeby dziecko mogło z niego bezpiecznie i bez trudu wychodzić nawet w ciemnościach i niezupełnie obudzone.
Materac również nie musi być szeroki. Ze względów bezpieczeństwa przyda się za to umieszczenie w okolicach łóżka rodziców małej lampki i zapewnienie bezpiecznej drogi. Bezpieczne będzie również taki wybór miejsca ustawienie łóżeczka dziecka, które zagwarantuje mu swobodny dostęp. Sprawdzi się tutaj model niski, z niewysokim zabezpieczeniem bocznymi barierkami lub całkowicie go pozbawione.
Odpowiedni materac – czyli jaki?
Kolejną kwestią, która powinniśmy uwzględnić wybierając bezpieczny i funkcjonalny model łóżeczka dla rocznego dziecka jest kwestia wygodnego i higienicznego materaca. Wybierając model materaca do łóżka należy zwrócić uwagę na odpowiednią jego twardość i sprężystość. Materac nie musi być wyjątkowo twardy – kręgosłup rocznego dziecka jest jeszcze na tyle elastyczny, że zbyt twardy materac może być dla niego po prostu niewygodny.
Powinien być jednak odpowiednio sprężysty – przygotowany na dziecięce skoki i coraz sprawniej wykonywane fikołki. Bardzo istotną funkcjonalnością potrzebną rodzicom będzie łatwość czyszczenia i prania materaca. Roczne dziecko zazwyczaj używa jeszcze pieluchy (zwłaszcza w nocy) i czasami zdarzają mu się związane z tym wypadki. Materac powinien więc mieć wygodnie zdejmowalny pokrowiec łatwy do prania i czyszczenia. Wybór takiego materaca zaoszczędzi rodzicom sporo czasu i pracy.
Łóżko na roczek, łóżko na lata

Źródło: Pexels.com
Wybierając łóżeczko dla naszego rocznego dziecka pamiętać musimy o tym, że ten model będzie mu towarzyszył przez najbliższe kilka lat. Lata te, to okres intensywnego wzrostu dziecka. Zatem idealnie dla portfela rodziców byłoby gdyby łóżeczko dziecięce rosło wraz z dzieckiem. Na rynku jest sporo modeli oferujących takie rozwiązanie.
Łóżeczko 'rośnie’ wraz z naszym dzieckiem, zazwyczaj w dość prosty sposób można powiększyć jego długość i powierzchnię do spania. Co ważne meble te zazwyczaj oferowane są również z odpowiednio dobranymi materacami, które również można powiększyć w miarę potrzeb. Mając na uwadze, że łóżko będzie w pokoju dziecka kolejnych kilka lat musimy pamiętać też o tym, aby pasowało ono do pozostałych mebli. I to zarówno tych, które są tam obecnie, jak i tych, które pojawią się już „za chwilę”.
Bezpiecznie i modne – współczesne meble dla dzieci
Wybierając łóżko dla dzieci kierujmy się zarówno bezpieczeństwem i ergonomią, jak i estetyką jego wykonania i aktualnymi trendami. Meble w pokoju dziecka powinny być dopasowane do wystroju jego pokoju.
Obecnie na rynku można znaleźć modele łóżek dla dziecka zarówno o ergonomicznym i zapewniającym bezpieczeństwo kształcie jak i o dobrej estetyce i designie. Współczesne łóżka dla dzieci odznaczają się również wielością materiałów z jakich zostały wykonane. Na rynku znajdziemy zarówno łóżka drewniane, jak i metalowe czy wykonane z materiałów z recyclingu.
Styl i wygląd łóżeczka zależy tylko od naszej fantazji i wizji artystycznej. Dla bezpieczeństwa naszych dzieci ważne jest jednak, żeby meble te były wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka – nietoksycznych farb i lakierów. Mile widziane przez rodziców są wszelkie praktyczne udogodnienia. Dodatkowy pojemnik na zabawki wbudowany w łóżko lub przestrzeń do pracy możliwa do wygospodarowania pod łóżkiem piętrowym w kolejnych latach jego użytkowania.
Iwo
Polecam wybierać łóżeczka żeby służyły nam na dłużej – albo rozkładane, albo po prostu większe. Nie ma sensu co roku kupować dziecku nowego łóżeczka…