Podczas inhalacji substancje czynne dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. Oczywiście w tym celu substancje te muszą najpierw zostać przekształcone w parę lub aerozol, aby można je było wdychać wraz z powietrzem. Inhalacja jest stosowana w leczeniu chorób dolnych i górnych dróg oddechowych. Nieżytu nosa, zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, a nawet astmy oskrzelowej (zwłaszcza w celu zapobiegania atakom).
Procedura ta jest często stosowana w leczeniu kaszlu u niemowlaków. Po pierwsze, inhalacja działa bezpośrednio na problem wywołujący kaszel lub z nim związany. Ułatwia odkrztuszanie flegmy i eliminuje dyskomfort w gardle. Po drugie, inhalacje nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych. W przeciwieństwie do syropów i tabletek nie mają wpływu na wątrobę ani przewód pokarmowy.
Kiedy można przeprowadzać inhalacje niemowlaka w przypadku kaszlu?
Jeśli kaszel występuje podczas ostrej infekcji dróg oddechowych, będącej jednym z objawów choroby. Lub z powodu kataru, kiedy śluz z nosa spływa po tylnej ścianie i podrażnia błonę śluzową, należy przeprowadzić inhalację bierną.
W tym celu w powietrzu, którym oddycha dziecko, rozpylane są dobroczynne substancje. Na przykład olejki eteryczne zamieniają się w parę w temperaturze pokojowej. Wystarczy więc po prostu upuścić je na serwetkę i położyć obok dziecka. Bierna inhalacja jest dozwolona nawet przy wysokiej temperaturze ciała.
Jeśli dziecko kaszle z powodu zapalenia oskrzeli, ostrej infekcji dróg oddechowych lub nawet zapalenia płuc, zaleca się wykonywanie inhalacji za pomocą nebulizatora. Specjalnego urządzenia, które umożliwia dostarczanie leków do dolnych dróg oddechowych. Należy pamiętać, że kaszel suchy i mokry u dzieci wymaga stosowania preparatów wziewnych o różnym działaniu. W przypadku kaszlu suchego inhalacja powinna zmniejszyć obrzęk, a w przypadku kaszlu mokrego powinna poprawić odkrztuszanie plwociny.

Źródło: Pixabay
Korzyści ze stosowania nebulizacji są następujące:
- Substancje czynne docierają bezpośrednio do źródła choroby, co powoduje szybki efekt terapeutyczny.
- Nie ma ryzyka poparzenia błon śluzowych (brak gorącej pary).
- Odpowiednie dla niemowląt.
Inhalacja na katar u niemowlaka z użyciem nebulizatora ma pewne przeciwwskazania. Nie jest on odpowiedni w następujących przypadkach:
- Temperatura ciała wynosi 37,5 °C.
- Tendencja do krwawień z nosa.
- Nadwrażliwość na substancje wchodzące w skład stosowanych preparatów.
Tradycyjne inhalacje parowe nad gorącą wodą z sodą, napar z rumianku (lub ziemniaków) według lekarzy nie są skuteczne w leczeniu kaszlu. Ponadto mogą one pogorszyć stan zapalny, jeśli temperatura jest wysoka.
Ile razy należy wykonać inhalację niemowlaka?
Inhalacja pasywna może być stosowana przez cały czas. Nie ma ograniczeń co do częstotliwości i czasu jej stosowania. W przypadku inhalacji z nebulizatora, dzieci poniżej 5 roku życia otrzymują 1 lub 2 zabiegi dziennie. Jednak sesje powinny być krótkie — 2-3 minuty. Liczba inhalacji z nebulizatora u dziecka w wieku 6-7 lat lub starszego może być zwiększona do 3 na dobę.
Jakie inhalacje można podawać dziecku z suchym lub mokrym kaszlem?
Do inhalacji z nebulizatora stosuje się wodę mineralną, napary ziołowe lub roztwory apteczne. Recepta musi być wystawiona przez lekarza. Nie należy wybierać własnych leków do inhalacji na kaszel u dzieci, aby nie pogorszyć sytuacji.
Bierna inhalacja w przypadku kaszlu nie wymaga stosowania urządzeń. Dziecko po prostu wdycha powietrze z zawartymi w nim substancjami czynnymi. Najlepszym wyborem są olejki eteryczne o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych.
Pary olejków eterycznych zmniejszają obrzęk błon śluzowych, odkażają drogi oddechowe i gardło oraz niszczą wirusy i bakterie, czyli przyczyny kataru i stanów zapalnych.

Źródło: Pixabay
Jaki jest prawidłowy sposób inhalacji niemowlaka za pomocą nebulizatora?
Przed rozpoczęciem inhalacji dziecka należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. Ponieważ mogą występować w niej istotne różnice. Pamiętaj, że tylko lekarz może przepisać odpowiedni schemat leczenia, konkretny lek i dawkę.
- Do inhalacji należy stosować wyłącznie leki przeznaczone do tego celu, nie należy używać wody przegotowanej lub destylowanej. Nie tylko nie będzie to skuteczne, ale może być również niebezpieczne i prowadzić do skurczu oskrzeli. Jeśli chodzi o stosowanie niegazowanej wody mineralnej do inhalacji, można ją stosować, ale tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz, np. gdy dziecko ma niewielką ilość lepkiej flegmy w drogach oddechowych (kaszel z trudną do usunięcia plwociną). Jednocześnie stosowanie wody mineralnej może podrażniać tylną ścianę gardła i wywoływać skurcz oskrzeli, o którym była już mowa powyżej.
- Nie należy również stosować olejków eterycznych, naparów ani odwarów ziołowych.
- Często pojawia się pytanie, czy inhalacje są dozwolone u dzieci z gorączką. Zależy to od temperatury, ale raczej nie niż tak. Lekarze nie zalecają stosowania inhalacji u dzieci z temperaturą powyżej 37,5 stopnia.
- Nie wdychać bezpośrednio po posiłku, po energicznej zabawie lub innej aktywności fizycznej.
- Leki przechowywane w lodówce należy wyjąć i pozwolić im się nieco ogrzać przed użyciem.
- Jeśli na ubraniu dziecka znajdują się jakiekolwiek elementy, które uniemożliwiają mu swobodne oddychanie, należy je zdjąć. Oddychanie powinno być swobodne.
- Po zakończeniu inhalacji należy wyczyścić i wysuszyć urządzenie oraz wszystkie jego części.
marika1234
Przypuszczam, że trudno jest wykonać inhalacje małemu dziecku. Podziwiam rodziców, którzy mają do tego cierpliwość. I pozdrawiam!