Cyberprzemoc to coraz powszechniejsze zjawisko. Jej ofiarą padają głównie dzieci i młodzież, ale czasem nękanie dotyczy również osób dorosłych. Niestety bardzo często przemoc w Internecie stanowi swego rodzaju tajemnicę i tym sposobem sprawca staje się bezkarny.
Co robić kiedy nasze dzieci dotknie takie zjawisko? Gdzie szukać pomocy? Jak udowodnić stalkerowi cyberprzemoc? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!
Czym tak właściwie jest cyberprzemoc?
Zgodnie z definicją cyberprzemoc to agresja elektroniczna. Polega na wyśmiewaniu, nękaniu, prześladowaniu i zastraszaniu przy pomocy Internetu i urządzeń elektronicznych takich jak komputer, czy telefon komórkowy. Sprawca najczęściej wysyła wiadomości prywatne SMS-ami, mailami lub na portalach społecznościowych. Rzadziej, choć nie jest to problem znikomy, działa publicznie. Nie baczy na to, że inne osoby także widzą jego poczynania. Dzieci i młodzież najczęściej doświadczają cyberprzemocy od swoich rówieśników, którzy z jakiegoś względu obrali ich sobie za cel.
Osoba, która dopuszcza się takich czynów nazywana jest sprawcą bądź stalkerem. Mimo że sam stalking jest definiowany jako prześladowanie i nękanie drugiej osoby w sposób natarczywy. Tego pojęcia w zasadzie częściej używa się do tych sprawców, którzy działają „w realu”. Jednak przemoc w Internecie również jest zaliczana jako stalking.

Źródło: Pixabay
Jak wygląda stalking w Internecie?
W początkowej fazie cyberprzemocy ofiara nawet nie zdaje sobie sprawy, że być może za chwilę jej życie całkowicie się zmieni. I to wcale nie na lepsze. Z reguły wszystko zaczyna się bardzo powoli. Stalker próbuje wybadać grunt i sprawdzić, czy dana osoba w jakikolwiek sposób zareaguje.
W tym celu pisze krótką wiadomość, zostawia komentarz, czy inny ślad. W kolejnym kroku czeka aż potencjalna ofiara odpowie. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba na to dużo czasu. Sprawca bardzo skrupulatnie wyszukuje sobie osobę, która nie będzie odporna na nękanie. Wie to ze zwyczajnej obserwacji.
Stalker nie musi nawet znać ofiary osobiście, ponieważ dziś większość z nas bez żadnych oporów mówi o swoim życiu w Internecie. W takiej sytuacji nie trudno jest więc znaleźć kogoś, kto jest bardziej wrażliwy, czy też zakompleksiony. Kiedy stalker wybierze już dana osobę, zaczyna poważnie ją nękać. Czasem ogranicza się wyłącznie do działań w Internecie, ale niekiedy stalking dotyczy też życia realnego.
Cyberprzemoc wśród dzieci
Cyberprzemoc wśród dzieci wygląda odrobinę inaczej niż w przypadku osób dorosłych. Młody stalker bowiem nie ma takich możliwości, jak dorosły. Jednak nie należy bagatelizować problemu, ponieważ dzieci mają bardzo delikatną psychikę. Jeśli zostaną ofiarą stalkingu, to konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
Jak objawia się taka cyberprzemoc? To proste. Najczęściej zaczyna się od wiadomości z wyzwiskami lub groźbami. Powód takiego zachowania może być naprawdę różny. Z jednej strony młody stalker czuje się lepszy, ponieważ jego ofiara ma gorsze stopnie, czy sytuację materialną. Jednak z drugiej strony może być zazdrosny, że komuś powodzi się lepiej.
Tak naprawdę ofiara może nie wyróżniać się na tle innych osób, a i tak stalker w nią uderzy. Dlaczego? Na to pytanie ciężko jest znaleźć odpowiedź. Kiedy wiadomości przestają mu wystarczać, postanawia swoją cyberprzemoc rozszerzyć. Przerabia więc zdjęcia prześladowanych dzieci i rozsyła je w szkole, wymyśla plotki i je rozpowiada, czy też namawia innych do nękania. W wielu przypadkach dochodzi również do przemocy fizycznej: popychania, szarpania i bicia.
Jak reagować, kiedy nasze dziecko jest ofiarą nękania?
Niezależnie od tego, czy dzieci są ofiarami przemocy w Internecie, czy też prawdziwym życiu, niechętnie o tym mówią rodzicom. Głównie przez wzgląd na stalkera, który ich zastrasza, że jeśli komuś powiedzą, to spotka ich coś znacznie gorszego. To dorośli, czyli rodzice i nauczyciel w szkole muszą dokładnie obserwować dzieci i reagować, kiedy widzą, że coś się dzieje.
Cyberprzemoc charakteryzuje się pewnymi zachowaniami. Przede wszystkim dzieci zaczynają się zamykać w sobie, nie chcą mówić o swoich problemach. Znacznie mniej czasu spędzają w Internecie, ponieważ boją się kolejnego ataku stalkera. Starają się też omijać zajęcia w szkole. Jeżeli już uda się ustalić, że dziecko ma problem z cyberprzemocą, to trzeba zacząć działać. Oczywiście w pierwszej kolejności należy ustalić osobę odpowiedzialną za nękanie.
Na szczęście dziś nie jest to trudne, zwłaszcza że dzieci korzystają ze swoich telefonów, nie ukrywają danych osobowych. W przypadku, gdy cyberprzemoc odbywa się przy pomocy mediów społecznościowych, to należy jak najszybciej zgłosić stalkera administratorom, którzy zablokują jego profil.
Jednak najpierw dobrze jest zapisać gdzieś wiadomości lub zdjęcia przez stalkera przesyłane, które będą dowodem nękania. Następnie trzeba zgłosić cyberprzemoc w szkole. W razie braku efektów i dalszego utrzymywania się stalkingu w Internecie konieczne będzie przekazanie sprawy na policję. Warto wiedzieć, że cyberprzemoc jest przestępstwem!

Źródło: Pixabay
Jak uchronić dzieci przed byciem ofiarą cyberprzemocy
Jako że cyberprzemoc jest dziś powszechna, to trzeba o niej z dziećmi rozmawiać. Zarówno w domu, jak i szkole. Należy wyraźnie pokazać, że nękanie nie może stać się ich codziennością i można z nim walczyć. Warto przygotować zajęcia w szkole, które pomogą im zobrazować zjawisko stalkingu i stalkera. Co więcej, dzieci koniecznie muszą poznać najważniejsze zasady, a dokładniej:
- Nie wolno przyjmować do znajomych osób, które nie są nam znane.
- Zdjęcia i dane osobowe powinny być ukryte i niedostępne dla kogoś z zewnątrz.
- Nie wolno podawać swojego numeru telefonu w Internecie.
- Na portalach społecznościowych trzeba ograniczyć dostęp do profilu osobom postronnym.
- Lepiej poznawać nowe osoby w rzeczywistości niż w Internecie.
- Nie tylko dorośli mogą stosować stalking, a również dzieci.
- Warto ograniczyć publikowanie zdjęć i postów, które wskazywałby na miejsce zamieszkania, czy szkoły, do której dziecko uczęszcza.
- Stalkera pobudza reakcja na jego nękanie.
- Ofiary stalkingu mają prawo do obrony i uzyskania pomocy.
- Jeśli dzieci widzą, że ktoś inny jest prześladowany przez stalkera, to powinny zareagować.
- W Internecie stalker czuje się bezkarny i anonimowy, ale tak z całą pewnością nie jest.
O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice dzieci, które są ofiarami stalkingu?
Osoby dorosłe mają większe pole do działania i mogą pomóc dzieciom, ale trzeba pamiętać o jeszcze kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim to stalker jest winny, a nie nasze dzieci. Dlatego nie można na nie krzyczeć, czy obwiniać ich o zaistniałą sytuację. Nie można też próbować szpiegować dzieci, nawet jeśli dorośli podejrzewają, że są one pod wpływem stalkera. Nie wolno przeglądać im telefonu, czy tworzyć fałszywych kont w Internecie i podszywać się pod inne osoby np. przyjaciół dziecka. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie i skłonienie dziecka do zwierzeń.
baska
Najważniejszą rolę w takim przypadku zawsze odgrywa rozmowa. Tylko dzięki niej można dokładnie poznać całą sytuację i móc naprawdę pomóc dziecku. Szkoda tylko, że ono zazwyczaj nie chce nic mówić i ukrywa całą sprawę.