Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. W każdym kolejnym tygodniu, miesiącu i trymestrze jej ciało diametralnie się zmienia, a dziecko rośnie i przygotowuje do przyjścia na świat. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu. Dlatego też ten temat został opracowany poniżej. Warto zapoznać się z tekstem!
Pierwszy, drugi, trzeci i czwarty tydzień ciąży, czyli jak przebiega pierwszy miesiąc
Umownie zostało przyjęte, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki, to jednocześnie początek pierwszego tygodnia ciąży. Oczywiście ta zasada dotyczy kobiet, u których w najbliższych dniach dojdzie do zapłodnienia. Natomiast owulacja zaczyna się około 14 dnia dwa tygodnie po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego. Dlatego też, jeśli kobieta zajdzie w ciążę i uda się na badania do lekarza, to poda jej on tylko umowny wiek płodu, a tak naprawdę dziecko będzie młodsze o całe dwa tygodnie!
Pierwszy tydzień ciąży będzie taki sam jak każdy tydzień menstruacyjny. W tym czasie warto zadbać o prawidłową dietę, suplementację kwasu foliowego oraz unikanie używek. W drugim tygodniu również niewiele się zmienia, a kobieta nie zauważa znaczących zmian w swoim ciele. Dopiero przełom między trzecim a czwartym tygodniu ciąży jest znaczący. To właśnie wtedy dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w błonie macicy. W tym czasie u przyszłej mamy może pojawić się delikatne krwawienie z dróg rodnych lub tkliwość piersi.
Jednak nie u wszystkich kobiet takie objawy występują. W czwartym tygodniu można już potwierdzić ciążę poprzez wykonanie domowego testu. Zarodek zaczyna się rozwijać i w jego organizmie powstaje układ nerwowy, krwionośny i pokarmowy. Natomiast u młodej mamy mogą pojawić się objawy podobne do tych, które towarzyszą przeziębieniu oraz zmiany nastroju, takie jak drażliwość czy też częste zmęczenie. I tak tydzień po tygodniu minął pierwszy miesiąc ciąży.

Źródło: Pixabay
Piąty, szósty, siódmy, ósmy tydzień ciąży, czyli jak przebiega rozwój płodu w drugim miesiącu
Początek piątego tygodnia to moment, w którym u dziecka zaczyna się kształtować głowa. Jest nieadekwatnie duża w porównaniu do niewielkiego ciała. Dochodzi również do rozwoju serduszka oraz niektórych narządów, oraz układów. W tym czasie zarodek porównywany jest do kijanki lub krewetki. W tym tygodniu powinna się też pojawić miesiączka, a jej brak może podpowiadać, że doszło do zapłodnienia i kobieta jest w ciąży. Teraz już z całą pewnością piersi będą bardziej wrażliwe, rozpoczną się mdłości. U niektórych mam występuje też brak apetytu oraz wzdęcia. W kobiecym organizmie wiele narządów zaczyna pracować ze zwiększoną siłą i może ona odczuwać zmęczenie.
W szóstym tygodniu ciąży u dziecka rozwijają się uszy, oczy oraz nos i usta. Zaczynają się też wykształcać jelita. U zarodka wytwarza się jeszcze tkanka, która z czasem zmieni się w płuca. Kobieta pewnie będzie odczuwać częstszą potrzebę korzystania z łazienki i czuła się bardziej zmęczona. W razie wystąpienia krwawienia należy powiedzieć o tym lekarzowi podczas kolejnego badania.
Natomiast w ósmym tygodniu ciąży u dziecka już widać kręgosłup, wydłużone kończyny oraz palce i błony między nimi. Serce jest całkowicie uformowane i bije szybkim rytmem. Pracę podejmują także nerki. Co prawda, nie można jeszcze poznać płci dziecka, ale organy płciowe zaczynają się wyodrębniać. W tym czasie mogą pojawić się ciążowe zachcianki.
Od 9 do 12 tygodnia ciąży – zmiany zachodzące w organizmie dziecka
W 9. tygodniu ciąży przede wszystkim rozwijają się kończyny dziecka. Palce nie mają już oddzielającej ich błony, formują się stawy. Dochodzi też do rozwoju płuc, wątroby i śledziony. Podczas badania USG płodu można poznać płeć dziecka. Mamie nadal towarzyszą te same objawy.
W 10 tygodniu ciąży zarodek coraz szybciej rośnie, oddaje mocz, a jego twarz się rozwija. Zresztą tak samo, jak mózg. Na organizmie mamy również się to odbija, a do dotychczasowych objawów dołącza brak apetytu. W tym okresie warto postawić na zbilansowane posiłki i duże ilości przyjmowanych płynów.
W 11 tygodniu ciąży u dziecka wykształca się szyja, sutki i jądra u chłopców. Maluch porusza buzią i językiem. Dochodzi też do mineralizacji tkanek, które potem będą kośćmi. U mamy może pojawić się krwawienie dziąseł i odczuwalne zmiany w jamie ustnej.
W 12 tygodniu ciąży wszystkie organy dziecka są już wykształcone, ale nie do końca funkcjonalne. Nadal będą się jeszcze rozwijać i rosnąć. U kobiety mogą występować zawroty głowy, ale zmniejszy się ilość spędzonego czasu w toalecie.

Źródło: Pixabay
Od 13 do 16 tygodnia ciąży
W 13 tygodniu dziecko daje się mamie we znaki, ponieważ coraz częściej się rusza i kopie. Formuje się przepuklina. Pracę podejmują narządy takiej jak trzustka, nadnercza i przysadka mózgowa. U kobiety uwidaczniają się żyły oraz znamiona. Jednak czuje się ona dobrze, wręcz promienieje. W 14 tygodniu ciąży dziecko prostuje kończyny, gwałtownie się porusza i zmienia pozycję. Ma pełną swobodę ruchu. Ostatecznie formują się uszy, pojawiają się kubki smakowe i komórki węchowe. Mamie dopisuje dobre samopoczucie.
W 15 tygodniu dziecko nadal ma zamknięte oczy, ale są one już wrażliwe na światło. Uczy się oddychać i połykać.
16 tydzień to czas, kiedy dziecko może usłyszeć niektóre odgłosy, wykształca się zmysł równowagi. Większość mięśni jest bardzo dobrze rozwinięta.
Od 17 tygodnia aż do porodu, czyli co czeka przyszłą mamę w kolejnych dniach
17 tydzień ciąży jest w pewnym sensie przełomowy. Od tego momentu zaczynają formować się wszystkie organy i narządy do pełnej funkcjonalności. W tym okresie nie jest to już mały zarodek, ale dziecko. Niedługo będzie chciało opuścić ciało mamy i przyjść na świat.
Te części ciała formują się do około 20 tygodnia, wtedy zmysły się wyostrzają, ale skóra ciała nadal jest bardzo cienka. Dziecko odczuwa temperatury. Kolejne tygodnie to tak naprawdę przygotowania do porodu, ponieważ w 23 tygodniu maluch mógłby już się urodzić przy odpowiedniej opiece lekarskiej.
W 27 tygodniu ciąży mama nie będzie czuła się zbyt dobrze, ze względu na duży brzuch. Dziecko jest całkowicie rozwinięte i chętnie to pokazuje ruchami. 31 tydzień to już tak zwany półmetek, kobieta w każdej chwili może spodziewać się porodu. Dziecko zaczyna już wykonywać ruchy podobne do tych niemowlęcych np. ssanie kciuka.
Może się też ustawiać główką do dołu, czyli w odpowiedniej pozycji do porodu. Teoretycznie dziecko powinno przyjść na świat w 40 tygodniu, ale może zdecydować, że chce zobaczyć mamę trochę szybciej.
monia
Dziękuję za ten artykuł 🙂 Szukałam czegoś takiego. Jestem na początku swojej drogi z ciążą i wązne są dla mnie każde informacje 🙂